ru uk

28 березня відбувся майстер-клас Skill Bill Pro «Монтаж. Теорія і практика. Робота режисера монтажу».

28 березня відбувся майстер-клас Skill Bill Pro «Монтаж. Теорія і практика. Робота режисера монтажу». Майстер-клас складався з двох частин: у першій Володимир Оселедчик знайомив слухачів з теорією монтажу і його видами, а в другій - Андрій Трандін розповідав про свою роботу режисера монтажу, ділився секретами успішної роботи над серіалами і фільмами та особливостями своєї спеціальності.

Вашій увазі деякі тези майстер-класу:

Сам термін «монтаж» в перекладі з французької означає «з'єднання воєдино», «оправа» (для дорогоцінного каменю). По суті, це щось, що роблять з уже готовим продуктом. А це не зовсім вірно. Коректніше використовувати термін «editing» і розуміти його як «корекція, відбір і організація в єдиний текст». Монтажне бачення існує не тільки в кіно. Як тільки ви бачите картину, ви починаєте розглядати деталі - «монтувати» власне сприйняття, створювати «експресивну» монтажну фразу. Витоки монтажного бачення також спостерігаються в літературі. Під керівництвом Володимира Оселедчика слухачі виконали спеціальну вправу: визначали план (загальний, великий або середній) в уривку з поеми Пушкіна «Граф Нулін».

Монтаж в кіно почався з дослідів Брайтонський школи. У відео присутні деталі крупним планом, предметна зйомка. З'являється два погляди: «зі сторони» і «очима героя».

Ефект Кулешова дав розуміння того, що монтаж може змінити наше ставлення до події або персонажу в кадрі.

На думку Ейзенштейна, одного з найбільших теоретиків монтажу, «кіно є монтаж атракціонів» - з'єднання різних емоційно діючих картинок.

Ейзенштейн розрізняє кілька прийомів монтажу. Кінетичний ряд - послідовність частин відео, їх тривалість. Сюди входять «Метричний монтаж» - зміна кадрів підпорядкована одному ритму, наприклад, «вальсовий ритм», «маршовий ритм», і т.п.; «Ритмічний монтаж» - тривалість кадру визначена його змістом, наприклад, загальний план довше крупного; «Обертони монтаж» - бажання автора запропонувати власне прочитання. Форман: «Тривалість не завжди буває нудна». Приклади: Форман «Амадей», «Регтайм», Андрій Тарковський «Жертвопринесення».

Семантичний ряд - зміст кадрів, що йдуть один за одним. Розрізняють оповідний (одна подія слід за іншою у хронологічному порядку), паралельний (дві і більше не зв'язаних сюжетних лінії розвиваються паралельно до певної точки розповіді), асоціативний (слідує не логіці, а особистісному сприйняттю героя, від імені якого ведеться розповідь). Для того, щоб підкреслити паралельність монтажу, для кожної лінії вибирають різний ритм, різну звукову атмосферу (приклад: «Мовчання ягнят», сцена штурму будинку). Критики також кажуть про «перпендикулярний» монтажі - коли сходяться дві паралельні лінії.

Вертикальний монтаж - особливо популярний в документалістиці, коли розповідь йде не про окрему подію, а про явище чи процес, який складається з окремих подій (за формою можна порівняти з музичною партитурою для декількох інструментів). Артавазд Пелешян формулює принцип «дистанційного монтажу». Деякі критики трактують його як різновид вертикального монтажу. Показовий приклад - фільм Пелешяна «Початок».

Крупності планів: загальний план Wide shot: перший загальний план - не бачимо дійових осіб, другий - бачимо дійових осіб, але не розуміємо, що вони роблять, третій - бачимо дійових осіб в повний зріст. Середній план - middle shot: перший - «американка», до середини стегна, другий - герой в кадрі до пояса, третій - бюст. Крупний план - close-up: перший - велике зображення голови, другий - тільки особа, третій - тільки очі. Крупність плану відноситься тільки до зйомок людини!

Непомітний монтаж. 10 принципів:

 • дотримуватися принципу «через крупність»
 • дотримуватися «вісь взаємодії»
 • дотримуватися напрямку руху об'єкта
 • дотримуватися «фази руху»
 • дотримуватися «темпу руху»
 • не порушувати композицію в кадрі
 • не порушувати світлове рішення
 • не порушувати колір фону
 • не порушувати напрямок руху фону
 • Не укрупнюватися по одній осі

Підказка простого і недорогого рішення для зйомки проходу героя для однієї сцени. Щоб швидкість кроків була дотримана в різних кадрах однакова, зручно користуватися звичайним метрономом.

Внутрішньокадровий монтаж - це режисерське рішення сцени, при якому в одному кадрі поєднуються два плани і більше. Основні способи рішень:

 • глибинна мізансцена
 • переклад фокуса
 • наїзд / від'їзд
 • горизонтальна / вертикальна панорама
 • мобільна / «ручна» камера

Одні з кращих фільмів на думку Володимира Оселедчика з точки зору монтажу: «JFK», «Таксист», «Whiplash», «Мовчання ягнят», «Мисливець на оленів» (внутрішньокадровий монтаж).

Тези виступу Андрія Трандіна:

Монтаж. Практика. Підхід «Знімайте так - на монтажі все виправлять!» - Не працює. Режисер повинен познайомитися з режисером монтажу на етапі підготовки до зйомок.

Досить багато часу йде на те, щоб зрозуміти, чого хоче режисер, настрій майбутнього фільму, його побажання по монтажу

Існують два підходи: зйомки проходять на одну камеру, режисер монтажу працює на знімальному майданчику з play-back і відразу ж робить чорнову склейку. На етапі закінчення зйомок - фільм готовий на 90%. На думку Андрія, це - ідеальний варіант. Другий підхід - режисер монтажу працює віддалено, збираючи кадри з усіх камер. Кадри, відмічені режисером як вдалі, можуть становити 50-60% чорнового монтажу. Частина з них може не клеїтися разом.

У випадку, якщо у фільмі за підсумком занадто великий хронометраж, деякі сюжетні лінії на монтажі повністю прибирають.

Значну частину часу також займає підготовка майстер-копії фільму з урахуванням технічних вимог до його показу, незалежно від того, чи передбачається ефір на телевізійному каналі або кінотеатральний показ. Досвідчені продюсери закладають додатковий час для підготовки майстер-копій.

Софт та обладнання важливі для того, щоб режисер монтажу міг оперативно віддавати готовий матеріал, інші критерії, за великим, рахунком не важливі. Важливіше - творчий підхід, бажання домовитися з режисером, знайти компроміс і зробити якісний продукт.

Найшвидше монтуються серіали і мелодрами. Монтаж фільму в жанрі action подовжує процес в 2-3 рази.

При наявності у фільмах спецефектів і сцен, знятих на рірі, необхідна превізуалізація або хоча б розкадровка, намальована від руки. Спочатку сцену монтує режисер монтажу, потім постпродакшн домальовує спецефекти в обрані кадри. Важлива тісна співпрацю з VFX-супервайзером.

Перший чорновий монтаж відразу віддається на звуковий постпродакшн - департамент починає працювати з підбором шумів, звуків та ін. Музика пишеться і накладається після того, як готовий монтаж.

Найближчий майстер-клас відбудеться вже у вівторок, 31 березня в 19:00 і буде присвячений звуковому пост-продакшну. Реєстрація обов'язкова

З повним розкладом майстер-класів можна ознакомиться здесь. Слідкуйте за новинами на нашому сайті і сторінці фейсбук.

Інформаційні партнери:
CINEMOTION – галузевий інформаційний партнер
Аристократы – головний радіо партнер
Platfor.ma - головний інтернет партнер
МедиаБизнес  -  інформаційний партнер
FILM RENTAL – технічний партнер