ru uk

Короткі тези практичного курсу Skill Bill Pro з розробки ідей серіалів

27-28 жовтня відбувся «Практичний курс Skill Bill Pro з розробки ідей для серіалів. Сценарна заявка і пітчинг». Експертами курсу виступили Наталія Стрібук – головний продюсер департаменту кіно-серіального виробництва телеканалу «Україна» і Олеся Лук’яненко – креативний продюсер FILM.UA Group. 

Курс був розділений на кілька частин. У першій частині експерти дали короткий огляд тенденцій виробництва серіалівв Україні та світі, а також розповіли про вимоги до сценарних заявок і подальшого пітчингу проектів. Спеціально для слухачів експерти підготували аналіз аудиторії та наповнення сітки мовлення кожного з телеканалів-лідерів України, повідомили дані про цільову аудиторію – стать, вік, а також про фактичну аудиторію. Далі автори семи, заздалегідь відібраних, заявок мали змогу представити свої проекти аудиторії й експертам, отримати перший фідбек і домашнє завдання щодо поліпшення проекту та пітчингу. У другий день учасники знову презентували свої проекти з урахуванням отриманих напередодні коментарів.

У цьому конспекті ми не будемо детально зупинятися на пітчингах учасників. Основна робота проводилася з персонажами – їх мотивації, цілі; також переглядали структуру історії; акцентували увагу на тому, що слід додати у пітчинг, а у що краще не заглиблюватися. Одне з найважливіших завдань пітчингу – досягнути другої зустрічі з продюсером.

Нижче у вигляді тез представлені основні пункти виступів і коментарів експертів.

Курс розпочала Олеся Лук’яненко з огляду європейських трендів у серіалах за матеріалами Series Mania цього року. Олеся підкреслила, що зараз у всьому світі виробництво серіалів викликає великий інтерес, і найпрестижніші кінофестивалі вже внесли у свою програму окремі секції, присвячені серіалам. Часто в рамках таких секцій відбуваються не тільки прем’єрні покази найочікуваніших серіалів, а й пітчинги для тих, хто тільки планує запуск виробництва. Серіали high-end drama сьогодні асоціюються з найдорожчим, провокативним, цікавим. Цей продукт зазвичай знімають кабельні канали з кращими режисерами, задіюючи у виробництві чималі гроші. 

Наступним за Drama Series Days, в рамках Berlinale, Одеський Міжнародний Кінофестиваль запустив власну програму «СЕРІАЛИ!». Цього року програма проходила вперше: було показано 6 нових серіалів. 

Далі Олеся зробила короткий огляд сьомого фестивалю Series Mania, який проходить в Парижі. У цьому році у фокус європейського журі та глядачів потрапили такі проекти:

Франко-шведський серіал Midnigt Sun / «Північне (Полярне) сонце»

Французько-бельгійський детектив з елементами містики «Готель Beau Séjour».

Олеся зазначила, що кіногромадськість заговорила про новий тренд – «бельгійський нуар», який може стати свіжим подихом у виробництві серіалів після «скандинавського нуара», що домінував останніми роками. 

Спеціальний приз журі отримав серіал The Kettering Incident.

Гран-прі журі EL Marginal (Аргентина). Це crime-drama із безліччю жорстоких сцен.

У рамках Series Mania окрема секція присвячена пітчингам серіалів. Основним жанром у цьому році передбачено стали драми у різноманітних виконаннях: детективи, кримінальні історії, таємничі зникнення, психологічні трилери, драми з елементами містики тощо.

Олеся трохи докладніше зупинилася на кількох проектах:

 • Данський проект Specialist / «Спеціаліст» у жанрі Scandinavian light, як його позначили самі учасники.
 • Шведський проект у жанрі нуар Hidden / «Приховане».
 • Ізраїльський серіал на тему кулінарії Gastronomy / «КУЛІНАРІЯ».

Крім цього, ми говорили про те, як проходить пітчинг Series Mania. Варто зазначити, що в аудиторії сидить, можна сказати, «ліга чемпіонів» європейських продюсерів та шоураннерів – близько 400 осіб, які безпосередньо приймають рішення про запуск або розробку контенту на мільйони євро. У кожного з учасників є 10 хвилин на презентацію, включаючи показ відео. Варто відзначити, що, хоча ролики є у всіх проектів, це не обов’язково тізери або пілоти, частіше це – відео, покликане задати настрій майбутнього серіалу. Це може бути нарізка з інших фільмів, слайд-шоу з фотографій тощо.

Хронометраж презентації суворо обмежений, після цього секції на питання і відповіді немає. Далі в учасників призначені індивідуальні зустрічі з продюсерами. 

Склад учасників, що презентують: зазвичай, це автор ідеї /сценарист, один із продюсерів і, якщо це можливо, режисер.

Під час презентації важливо: надати необхідну інформацію, емоційно зарядити аудиторію, захопити своєю історією. Впродовж презентації неможливо розповісти все, що ви думаєте про свій проект, але презентуючи його, ви повинні це робити так, щоб у аудиторії склалося абсолютне відчуття, що ви про свій проект знаєте все.

Зазвичай проекти, які пітчингують, ще не мають завершенного сценарію. Це робиться для того, щоб узгодити всі сюжетні лінії із копродюсерами і тільки після цього фіналізувати сценарій.

На екрані ми показали приклад оформлення проекту в каталозі фестивалю, і Олеся коротко окреслила основні пункти анотації проекту, які необхідні для подачі на фестиваль.

Багато престижних фестивалів перед пітчингом додатково працюють з авторами проектів, щоб вдосконалити їх презентацію. Це може коштувати окремих грошей або бути обов’язковою умовою для участі в конкурсі.

Від загальних трендів ми перейшли до розгляду тенденцій у виробництві серіалів Східної Європи. Червоною ниткою під час презентацій, скринінгу та круглих столів проходила ідея, озвучена творцями серіалу «Міст»: «Чим локальніше, тим глобальніше».

У минулому році помітною подією став серіал «Останні Пантери» (він також був показаний на ОМКФ). І хоч цей серіал є копродукцією Англії та Франції, велика частина зйомок проходила у Белграді та його околицях (Сербія). У цьому році в рамках пітчингів був представлений проект Pipeline / «Трубопровід» (копродукція Польщі, Фінляндії, України) про газову трубу, яка пролягає вздовж морського дна. Але більш детально ми зупинилися на розборі адаптацій норвезького серіалу «Маммон», яку європейське бюро HBO робило паралельно у двох країнах – Чехії та Польщі. Вийшли дві абсолютно різні версії: більш політична чеська та більш релігійна польська. Так, знаючи специфіку глядацької аудиторії у своїй країні, можна, використовуючи одну і ту ж фабулу, створити унікальний контент.

Далі слово надали Наталії Стрібук. Наталя зробила акцент на тому, що для ефективної роботи над сценарієм і його подальшим продажем, необхідно дуже чітко розуміти, на який канал ви збираєтеся продавати свій проект і якою є цільова аудиторія цього каналу.

У цілому ж, телебачення більше дивляться жінки старші 45 років. Але щоб зрозуміти більш точно, необхідно відстежувати програму каналів, фіксуючи який контент, якої якості і в який час транслює той чи інший канал. Важливо також аналізувати промо, назву, слогани проектів. Це допоможе вам правильно «упакувати» свій продукт для каналу. 

Далі Наталія дала детальний розбір цільової аудиторії й основних слотів програмування семи українських національних каналів: «Інтера», «1+1», «Україна», «СТБ», «ICTV», «Нового», «ТЕТ».

Після цього експерти коротко окреслили, що зараз цікаво їх компаніям і як побудована робота з пошуку нових ідей. 

Олеся розповіла, що кіностудія FILM.UA займається виробництвом проектів у різних жанрах, включаючи навіть такі незвичайні для України формати, як фільми-концерти і докудрами з великою кількістю комп'ютерної графіки. Серед найбільших успіхів компанії – серіал «Нюхач», зйомки третього сезону якого зараз проходять. Формат серіалу був куплений Японією та Францією, і нещодавно відбулася прем’єра Японського «Нюхача». 

У цілому ж, є два шляхи, за якими студія зазвичай працює над проектами:

 1. Студія отримує/пише заявку, яку надалі розробляє разом з каналом.
 2. Студія самостійно знімає пілот і після цього домовляється про співпрацю з каналом.

Іноді зйомка пілота – це єдине, що може переконати канал в можливості здійснення конкретного проекту. Одним із прикладів може послужити серіал «Тато Ден», який зараз готується до ефіру. У серіалі порушені теми, які вважаються «табу» в українському суспільстві, але формат подачі робить можливим обговорення навіть найгостріших тем.

Зараз студія в пошуках:

 • 4-серійних фільмів.
 • Серіалів від 8 до 16 епізодів (для прайму). За жанрами кращі мелодрами і детективи/трилери.
 • Комедій і ситкомів.
 • High end drama.

Якщо говорити про роботу безпосередньо з авторами, то студія приймає заявки через сайт. Заявка потрапляє в редакторський відділ. Редактори обговорюють з креативним продюсером найцікавіші. Якщо заявка пройшла цей відбір, починається робота з авторами.

Якщо заявка надходить від автора, з яким студія раніше не працювала, зазвичай відбувається зустріч, в рамках якої автор презентує свою заявку, міні-пітчинг. Після цього студія, якщо їй цікаво, або купує ідею, або продовжує працювати з автором.

Часто буває так, що студія вже знає, про що хоче знімати і в якому форматі. Тоді креативний продюсер вибудовує концепт і запрошує авторів для написання сценарію.

Зазвичай це ті автори, з якими вже працювали і є чітке розуміння їх навичок, умінь.

Студія рідко працює зі сценарними агентствами. Зараз FILM.UA працює з концепцією Script-writer’s room – розробкою ідеї з групою авторів. Є головний автор, який веде спільне бачення. Це новий досвід і зараз, за ​​словами Олесі, є багато моментів, над якими ще варто попрацювати.

Що стосується телеканалу «Україна», то Наталія не розглядає заявки на молодіжні серіали, ситкоми, а також кримінальні/бандитські серіали з великою кількістю крові і сцен насильства. Аудиторія каналу просто не зрозуміє такого типу продукт.

Використовуючи аналітичні дані та багаторічний досвід управління програмною сіткою каналу, керівництво точно знає свої цілі та має професійне чуття. Тому часто сценарії проходять не стільки художню оцінку, скільки аналітичну. Існує математична точність розподілу дії впродовж подій на екрані, яка допомагає досягти максимального ефекту.

Експертка нагадала учасникам, що світ і телебачення не стоять на місці, а значить, завжди є потенціал у нових і оригінальних ідей. 

Зараз найбільш актуальні 16-серійні комедійні фільми.

Не поспішайте оформлювати заявку – подумайте, для кого ви її пишете, що буде важливо для цієї людини/каналу. Складайте заявку так, щоб було зрозуміло, що за нею стоїть велика робота.

Наталія також розповіла про роботу над серіалом «Будинок на холодному ключі», який на замовлення телеканалу «Україна» знімає FILM.UA. Від моменту заявки і першого тексту сценарію до виробництва проект пройшов величезну кількість правок. У кожній складній і, здавалося б, безвихідній ситуації, сторони сідали за стіл переговорів. Іноді такі обговорення затягувалися на 6-8-10 годин. Такі особисті переговори вкрай важливі. Не завжди в листуванні є можливість аргументувати і пояснити свою точку зору, але завжди можна досягти взаємовигідного компромісу.

Телеканал «Україна» працює і безпосередньо з авторами, але все ж, на думку експертки, авторам цікавіше звертатися до незалежних продакшенів, які не прив’язані до цільової аудиторії одного каналу і зможуть продати проект туди, де він буде максимально цікавий. 

Інший варіант співпраці: creative board обирають тему і замовляють автору написання сценарію. 

У разі роботи з групою авторів, найбільша складність – це не звести все до одного стилю, а структурно привести до одного темпоритму і до структури, щоб «потрібні емоції» спрацьовували в потрібний час. У цьому канал переконався під час роботи над проектом «На лінії життя», де працювало 9 авторів, які півроку створювали 32 серії. 

Експерти підвели підсумок, як слід оформлювати сценарну заявку для подачі на канал і студію.

Базово у сценарную заявку повинні входити такі пункти:

1. Автор

2. Назва

3. Формат: повнометражний фільм, телевізійний серіал (горизонтальний, вертикальний), інтернет-серіал та ін.

4. Жанр

5. Кількість серій

6. Хронометраж

7. Цільова аудиторія

8. Логлайн (25-30 слів, повинен містити інформацію про героя, його цілі і його антагоніста)

9. Анотація або синопсис (максимум 1 сторінка) повинна містити:

 • для повного метра та горизонтального серіалу – подія, що спонукає, поворотні точки, фінал
 • для ситкому та вертикального серіалу – опис світу історії та принципу організації вертикальних сюжетів
 • для вертикально-горизонтального серіалу: загальний опис арки горизонтального сюжету та принципу організації вертикальних сюжетів

10. Опис головних героїв (1-2 стор. на всіх):

 • ім’я та вік героїв, тип характеру, короткі фізичні та соціальні характеристики, сильні та слабкі сторони, основні конфлікти з іншими персонажами, які є «двигуном» історії
 • для горизонтальних і вертикально-горизонтальних серіалів – арки героїв 

11. Короткий синопсис 1-2 пілотних серій (для серіалів) – не більше половини сторінки на кожну серію.

 • Синопсис повинен містити тізер (для вертикальних серіалів), зав’язку, каталізатор, три поворотні пункти, кульмінацію і розв’язку (для вертикальних серіалів – гачок на наступну серію) 

12. Короткі відомості про автора

13. Контактна інформація

Впродовж пітчингу проектів експерти відзначили такі важливі моменти:

 • Ніхто з продюсерів не женеться за простими рішеннями. Не варто говорити про свій проект «ми все знімемо в павільйоні» або «переграємо так, як ви хочете». Ви повинні любити свій проект і вірити у нього. Продюсер сам знає, який у нього бюджет і обмежить вас там, де це буде необхідно.
 • Назва проекту має виправдовувати сеттінг або сюжет. Вона не може бути взята «з нізвідки».
 • Чітко пропишіть умови основного конфлікту і мотивацію героїв.
 • Якщо ви подаєте заявку на ситком, наведіть приклади вертикальних історій, в чому буде «сіль» кожної серії, а також горизонтальні арки стосунків героїв.
 • Впродовж написання логлайна використовуйте один з трьох варіантів: 1. Чітко прописаний конфлікт. 2. Приклад поворотного пункту. 3. Якщо це драматична комедія, позначте, що буде драматичного, а що – смішного.
 • Якщо це вертикально-горизонтальний серіал, повинні бути наведені приклади і вертикальних історій, і горизонтальних арок.
 • Дотримуйтесь формату – чітко прописуйте таймінг.
 • У вашій історії обов’язково повинен бути герой, якого можна любити.
 • Не повинно бути занадто багато сюжетних ліній (максимум – 5). Український глядач до цього не готовий. Він просто заплутається і не стане дивитися.
 • На пітчингу не може бути «таємниць». Це не анонс для глядачів. Ви презентуєте проект в пошуках копродюсерів, партнерів, тому ніяких «а розв’язку ви дізнаєтеся в наступній серії».
 • Під час пітчингу зробіть акцент на головній сюжетній лінії.
 • Пам’ятайте про трьохактну структуру. Зберігайте її під час пітчингу.
 • Використовуйте у своєму проекті менше професійної лексики, специфічних термінів. Глядач повинен повністю розуміти, що відбувається на екрані.

 

Ми дякуємо всім учасникам курсу і, особливо, активним слухачам, які робили додаткові коментарі до проектів у другий день.

 

Нагадуємо, що вже 2-4 грудня відбудеться спеціальний курс FILM.UA Факультет спільно з New York Film Academy для сценаристів і продюсерів.