ru uk

Короткий огляд дводенного курсу «Режисер монтажу - хто це. Окрема творча одиниця або руки режисера »

14-15 квітня відбувся  практичний курс Skill Bill Pro «Режисер монтажу - хто це. Окрема творча одиниця або руки режисера ». Експертом курсу виступив Володимир Запрягалов - режисер монтажу, у якого за плечима понад 15 років досвіду роботи як з короткою формою (реклама, музичні кліпи), так і з телевізійними серіалами, і прокатним кіно.

В рамках курсу розглядалися питання використання софта для монтажу, схеми, прийоми і нюанси, а також важкі завдання монтажу, формування власного ворк-флоу. Володимир показав свій підхід до організації проекту, сортування та маркування кадрів; розповів про мітки, які він застосовує, про те, як він їх використовує, що виносить на таймлайн; про можливості Avid Media Composer в порівнянні з Final Cut 7 і 10, Adobe Premiere.

Також говорили про роботу на майданчику і в монтажка, накладення ефектів і передачі матеріалу для подальшої роботи, про прийоми та корисні функції. Ми також говорили про метадані та їх використанні в роботі монтажера. У перший день курсу розглядалася теоретична сторона монтажу, а також давалися практичні поради як для початківців, так і для досвідчених монтажерів. Другий день був присвячений прийомам монтажу та їх практичного застосування з урахуванням різних ситуацій.

«Режисер монтажу - це, перш за все, творча елемент. Досвід - його найкращий тренер, і, якщо не буде практики - не буде і результату, як би добре ви не орієнтувалися в теорії. Щоб навчитися монтажу - потрібно монтувати, монтують, навіть якщо проект не дуже вдалий », - вважає Володимир.

На думку нашого експерта, одним із головних завдань режисера монтажу є знання, де зробити склейку, у чому йому нерідко допомагає хороша робота режисера, актора або оператора. При цьому кожен кадр повинен тривати настільки довго, наскільки він «тримає», а кожен рух має знайти продовження в наступному кадрі. Сцена при цьому повинна бути зрозумілою. Важливо нічого не пропустити, але і не переуплотніть сцену. Монтаж не повинен бути заради монтажу, потрібно намагатися монтувати з мінімумом склеєних(кадрів), але при цьому не втратити в динаміці сцени.

Нічого не цінується більше, ніж швидкість і якість. Тільки ще швидше і якісніше. Для економії часу використовуйте клавіатуру - адаптуйте гарячі клавіші під себе і виносьте найбільш часто використовувані в зручні місця. Також Володимир вважає, що до монтажу потрібно підходити з душею - навіть якщо матеріал погано знятий, треба щось робити і рятувати ситуацію.  

Володимир радить працювати по 3-4 години в день, інакше втрачається відчуття ритму. Решту часу залишайте для перегляду відзнятого матеріалу і редакції виконаної роботи. Володимир починає роботу завжди з найскладнішою сцени.

Цікаво працювати з різними режисерами і операторами - у кожного свій підхід і своє бачення. Дуже важливо поєднати «вектор» з режисером: потрібно зрозуміти, що йому подобається і що він хоче побачити в сцені. Потрібно відчути ритм зйомки і слідувати цьому ритму. Іноді корисно вимкнути звук і подивитися, чи зрозуміло те, що відбувається на екрані, щоб зберегти динаміку сцени. Якщо порозуміння з режисером хороше, монтажер працює один, а режисер і продюсер приймають готовий монтаж епізоду (іноді в складних або неоднозначних епізодах Володимир робить 2-3 варіанти вирішення сцени).

Важливі слова в діалозі краще давати на крупному плані, можна не показувати, як говорить артист до кінця репліки - часто правильніше і цікавіше вивести реакцію / емоцію слухача. Краще робити склейку на фразі, а не переходити в паузах. Найчастіше Володимир робить склейки «косими» - тобто склейка по звуку йде рано чи пізно, ніж по відео. Дуже важливо дотримуватися своєї інтуїції.

 Звук, записаний на камеру, не завжди якісний, тому Володимир мікшує звукову доріжку і синхронізує її за таймкодом. Також дуже важливо перевіряти таймкод перед початком зйомки і заздалегідь все синхронізувати, що значно спростить вашу подальшу роботу.

Перевагою роботи на майданчику є те, що вам не знадобиться окремо сидіти і переглядати матеріал. Переглядаючи зйомку, поступово можна ставити мітки і робити скелет монтажу. На думку Володимира, робота монтажера на майданчику більше технічна, але з точки зору мистецтва - гірше.

Важливо знати специфіку і можливості роботи всіх підрозділів, а також вивчати і використовувати нове програмне забезпечення - на цьому грунтується професіоналізм монтажера. Певна частина роботи Володимира полягає в тому, щоб змонтований матеріал був правильно переданий в інші департаменти і повернувся назад в монтажку для фіналізації. Окремо готуються файли для комп'ютерної графіки, корекція кольору, роботи зі звуком.

Практично були розглянуті наступні корисні функції: match frame, find bin, replace edit, extend edit, trim to fill, а також робота зі швидкістю зображення, монтаж екшн-сцен, музичних сцен тощо. - З прикладами з фільму «Трубач», серіалів «Нюхач», «Анна Герман». Володимир також розповідав і показував, як він працює з розкадровки, як визначає центр уваги в сцені, вибирає дублі і про багато іншого.

І останньою порадою було: «Висипіться. На свіжу голову працюється краще »