ru uk

Короткий огляд дводенного курсу для акторів Skill Bill Pro

3-4 березня 2016 р. відбувся курс Skill Bill Pro для акторів «Актор: виконавець або творець. Взаємодія актора і режисера». Курс проходив у партнерстві зі Школою акторської майстерності FILM.UA (ШАМ). Експертами курсу виступили Михайло Грінченко, викладач акторської гри в ШАМ FILM.UA, практикуючий телевізійний психолог, і Максим Михайличенко, режисер, викладач акторської майстерності, заслужений діяч мистецтв України.

В рамках курсу були розглянуті основні поняття і визначення, з якими працює професійний актор, а також ряд практичних інструментів, які актори можуть застосовувати в своїй практиці. Кожен з днів курсу був розбитий на дві частини: про базові поняття з прикладами з власної практики і світового кінематографа розповідав Максим Михайличенко, друга частина включала в себе опрацювання почутого і роботу з емоціями, яку слухачі виконували під керівництвом Михайла Грінченка.

Максим Михайличенко звернув увагу присутніх, що при дилетантському підході актори часто просто функціонально вимовляють текст. Однак професія полягає в створенні нового художнього образу (за Станіславським). В цьому випадку народжується новий персонаж зі своєю історією.

Багато сучасних акторів скаржаться на брак великих ролей, але Максим звернув увагу, що мотиви у виконавця можуть бути дуже різні: від безпосереднього отримання гонорару за виконану роботу до створення образу, який буде впізнаваний ще багато років. Залежно від цілей, актор виконує свою роботу відповідним чином.

Існують основні компоненти, з яких складається акторська професія:

  • Зерно ролі
  • Надзавдання
  • Сценічне завдання - визначення мети дії
  • Перешкоди
  • Обставини
  • Спілкування, об'єктиви, взаємодія
  • Ставлення як основа спілкування
  • Подія як зміна і ін.

Ми докладно обговорили кожен із них.

Акторам варто пам'ятати, що не текст диктує подальшої розвиток подій, а дія. Саме акторську дію є основною рушійною силою історії, яка розгортається перед глядачем. Текст взагалі не має істотного значення - ми розмовляємо не словами. Для актора важливо передати ставлення. Ставлення до співрозмовника, до того, що відбувається, до життя. Відносин може бути безліч, як відтінків кольорів. Основних емоцій ж - всього одиниці.

Існує ще велика проблема точного і професійного співробітництва на майданчику режисера і актора, коли режисерові необхідно взяти на себе роль не тільки людини вибудовує кадр, а саме автора і співтворця побудови психологічного процесу фільму. Але незалежно від режисера, існує обсяг роботи, за яку відповідає виключно актор і його завдання виконати цю роботу якісно.

Важливий момент, який відрізняє театр від кіно - непослідовність зйомок. У перший день зйомок може виникнути необхідність знімати саму емоційну сцену, в той час як під час театральної вистави напруга може зростати від сцени до сцени. Перш, ніж входити в зйомку кожної конкретної сцени актор повинен розуміти не тільки розвиток подій в самій сцені, але і яке місце ця сцена грає у всьому оповіданні. У будь-якому випадку завдання актора показати зміну персонажа в кожній сцені.

Актор кіно ще на етапі освоєння професії повинен бути знайомим і звикнути до камери. Тому Максим Михайличенко в Школі акторської майстерності (FILM.UA Факультет) з самого початку дає студентам домашні завдання по зйомці себе на відео. Це дає змогу відслідковувати та аналізувати свої помилки з боку.

У другій частині курсу говорили про емоції і почуття, намагаючись позначити різницю між цими поняттями. Розібралися в механізмі сприйняття людиною навколишнього середовища і формуванні реакції на події навколо. Невиражена емоція або непрожите до кінця почуття може створювати затискачі у всьому тілі. І хоча саме завдяки затискачів формуються відмінні риси особистості, акторові вкрай важливо вміти звільнятися від затисків, щоб перевтілюватися в кадрі або на сцені. Важливо також знати і розуміти ці затиски для створення персонажа.

Для актора вкрай важливо добре розуміти свої емоції і почуття. Тільки завдяки постійній роботі над собою, актор може вдосконалити свої навички проживання різних образів і викликати в собі необхідні для цих образів емоції. Знаючи свої сильні і слабкі сторони, актор вчиться приховувати непотрібне і показувати те, що необхідно в даний момент. А завдяки особливим технікам спостереження і відтворення, актор вчиться тонко відчувати стан інших людей, тренуючи цей навик щодня.

Емоції легко впізнавані, незалежно від расових і культурних відмінностей, віку і статі людей. Ми переконалися в цьому, аналізуючи ряд фотографій. Емоції виражаються не тільки мімікою, а й жестами людини.

Завдяки різноманітним практичним вправам, вдалося торкнутися питання мотивації акторів, формування певних образів і опрацювання деяких проблем, які не дозволяють акторові розвиватися.

Ми дякуємо всім слухачів за участь в майстер-класі!

Для тих, хто зацікавлений в більш докладному вивченні та практиці акторської майстерності запрошуємо в школу ШАМ при FILM.UA Факультеті.