ru uk

Короткі тези майстер-класу Володимира Бородянського «Телебачення як лайфстайл»

8 грудня відбувся майстер-клас Skill Bill Start «Телебачення як лайфстайл» від Генерального директора телеканалу СТБ, керівника групи StarLightMedia Володимира Бородянського.

У телебаченні досягають успіху ті, кому є що сказати, кому не терпиться щось зробити або довести, які повністю віддаються роботі, гіперактивні люди - найчастіше це пасіонарні особистості.

Сучасне телебачення змінюється від простого мовника (бродкастера, який транслює придбаний готовий продукт) до мовника+агрегатора+виробника. Виробляти свій продукт дуже важливо. Компоненти телебачення - виробництво, доставка, бренд. Бренд - це формування, зміцнення очікування і відповідність очікуванням свого глядача. Наприклад, дуже умовно, можна назвати канал СТБ каналом для жінок. Якщо замикатися на цьому формулюванні, то будете робити тільки жіночі передачі. Але якщо розуміти концепцію ширше - це канал переживання, співпереживання, емоцій. А значить перед вами величезний вибір форматів, шоу, контенту, які ви можете зробити і запропонувати глядачеві. І потрібно розуміти цінності вашої аудиторії.

Чи формує телебачення попит або працює на догоду глядачеві? Формує, але тільки частково. Якщо немає відгуку і підтвердження в реальному житті - в телебаченні навіть сама майстерна пропаганда не спрацює. Потрібен попит. Якщо ж попит є, то ТБ змінює життя - так танцювальні шоу спровокували зростання інтересу до навчання танцям, виросла ціла індустрія танцювальних курсів. Виховання не є метою телебачення, але ТБ може запропонувати розглянути моделі людської поведінки, вибору.

Телебачення - це відображення життя. Учасники - це відображення населення країни у всьому його різноманітті, як би вам особисто це подобалося чи ні. Розважальні шоу, як «МастерШеф», залучають до участі людей, за якими широкій аудиторії цікаво спостерігати, при цьому ставлять учасників в умови деколи важкого морального вибору. Саме за цим вибором стежать глядачі, не стільки за змаганням.

Такі програми, як «МастерШеф», ще й виконують функцію «соціального ліфта». В учасників є дійсний шанс змінити своє життя. Не всі можуть цим скористатися, як хлопець, який отримав можливість поїхати до Парижа, але не скористався цим для подальшого просування власного бізнесу в цій сфері. У легкій і іронічній формі глядачеві повідомляють, що своїми зусиллями (а не іншими способами) можна чогось заслужити, добитися, кудись пробитися.

Чому СТБ демонструє такі «жорсткі» шоу, як «Я соромлюся свого тіла». Це британський формат, адаптований в Україні. У шоу розповідають і показують випадки людей, які, незважаючи на очевидні симптоми, не зверталися до лікарів і до чого це призвело. Крупним планом демонструються понівечені тіла, рани, виразки, розповідаються історії цих людей (наприклад - запущений випадок раку). Так, такі картинки, безумовно, шокують. Однак, висока ймовірність того, що багатьох глядачів тільки так можна зачепити, змусити замислитися, піти перевіритися у лікаря. Програма «Один за всіх» - теж викликає суперечки і критику - потрібно чи не потрібно так відверто вустами постраждалих говорити про домашнє насильство, педофілію та ін. (Наприклад, епізод про батька і дівчаток). Цю програму боляче дивитися. Так, але таким чином можна публічно домогтися справедливості, і якщо глядачів по-справжньому зачепити, якщо їм дійсно боляче дивитися, то можливо в житті вони не стануть відвертатися і закривати очі на несправедливість у них під носом. Якщо когось такі програми від чогось трагічного вбережуть - вони того варті.

Українському телевізійному ринку, як індустрії, не вистачає прагматизму: глядача балують, канали витрачають більше, ніж заробляють, витрати на поширення сигналу значно вище необхідних (оскільки підтримується і аналогове, й цифрове поширення сигналу). На ринку занадто багато безкоштовних телеканалів. Проблемами також є безкоштовна передача сигналу кабельним операторам, піратство, низький ВВП (від якого і залежить обсяг рекламного ринку, від якого повинно жити телебачення).

Інтернет в Україні, поки він є тільки способом доставки контенту, не конкурент телебаченню. Телебаченню ж слід перестати залежати від способу перегляду і більше виробляти самостійно.

«Якщо телеканал виходить з екрану в життя, стає частиною життя - він зміцнює бренд. Це моя стратегія. Такі проекти, як «Зимова Країна» (будується на ВДНГ, включає Резиденцію Діда Мороза) і «Вартові Мрії» - це цікаво і хочеться робити» - В.В. Бородянський.