ru uk

Короткий конспект майстер-класу Віктора Мірського в рамках Skill Bill

13 жовтня 2015 пройшов перший майстер-клас Skill Bill 2015/2016 навчального року. Генеральний продюсер FILM.UA Group Віктор Мірський поділився власним досвідом у питаннях фінансування проектів в умовах, які диктує ринок сьогодні.

Мова на майстер-класі йшла про комерційне кіно, яке приносить прибуток.

Існує декілька підходів у фінансуванні телевізійних проектів.

- Перший спосіб фінансування проектів - співпраця з телевізійними каналами, виробництво на замовлення. Мова йде в першу чергу про шість основних телевізійних каналах, що існуюють в Україні: Інтер, СТБ, 1+1, ICTV, Новий канал, Україна. У цьому випадку продюсерам необхідно точно розуміти базову аудиторію каналу і специфіку уподобань їхніх глядачів. Це - надійний шлях, але він обмежує експерименти продакшну.

Одним із прикладів може стати серіал «Нюхач». Перший сезон пройшов дуже успішно. Другий сезон ми зробили більш жорстким, головний герой став менш приємним, і показ став для каналу великим ризиком, оскільки аудиторія звикла до більш мелодраматичного серіалу. Канал після ефіру висловив свої побажання, щоб наступні серії були в більш зрозумілому глядачеві форматі.

Зайти на канал часто досить складно, швидше за все, вам знадобиться багато часу і зусиль. Коли ви цього домоглися, подбайте про те, щоб ваш продукт абсолютно точно потрапляв в цільову аудиторію, інакше це знецінить всі ваші попередні праці.

Для того, щоб краще розуміти, що подобається телеглядачам конкретного каналу, необхідно стежити за рейтингами. Їх публікують в спеціалізованих виданнях. Також доступ можна отримати, сплативши підписку на відповідний сервіс. Спробуйте проаналізувати, чому певні програми викликають більший інтерес.

Наприклад, серіал «Гречанка», який студія FILM.UA виробляла для телеканалу Інтер, зібрав частку близько 40% і став одним з найбільш рейтингових серіалів. Це означає, що серіал дуже добре підійшов цільовій аудиторії. Тим не менше, сам Віктор, вибираючи, що подивитися на дозвіллі, віддає перевагу іншому контенту.

- Другий спосіб привернути канал: зняти пілот за свої гроші. Цей шлях Віктор пройшов з серіалом «Нюхач».

Працюючи з каналом, пам'ятайте, що канал з виробником розраховується в національній валюті згідно сумам, обумовленим в підписаних документах. У той час як продакшн найчастіше витрачає гроші згідно з кошторисами в доларах.

- Третій спосіб: залучити спонсорів і партнерів. У цьому випадку ви знімаєте на гроші інвесторів, плануючи повернути їх після продажу готового продукту на канал.

Порада від Віктора Мірського: «Беріться тільки за ті проекти, які Ви відчуваєте».

Бізнес - це завжди ризик. Якщо ви не готові ризикувати, працюйте за наймом.

Про український ринок і копродукції з іншими країнами.

У зв'язку з загальноекономічною ситуацією, український ринок сильно просів. Часто український канал не готовий платити стільки, скільки коштує якісний продукт. Потрібно враховувати, що каналу необхідно виплачувати зарплати співробітникам і розподіляти грошові кошти таким чином, щоб заповнювати всі 24 години ефіру. Тому перед виробниками виникає питання про міжнародні продажі. У першу чергу в ті країни, де говорять на тій же мові, на якій знімає виробник.

Одним з масштабних проектів, які студія FILM.UA встигла завершити до кризи, став серіал «Червона королева». У 12 серіях розказана трагічна історія життя однієї з найвідоміших манекенниць СРСР - Регіни Збарської. Серіал успішно пройшов на телеканалі Інтер.

Якщо говорити про копродукції з іншими країнами, то такий проект реальний тільки в тому випадку, якщо сама ідея фільму передбачає безпосередню участь декількох країн і зйомки на декількох мовах. Наприклад, формат «Міст», де центральна ідея фільму передбачає зйомки в двох країнах на двох мовах. У всіх інших випадках іноземні ринки розцінюють українського виробника як ще одного конкурента, що, крім усього іншого, хоче знімати на незрозумілій (чужій) мові.

Тим не менш, іноземні канали можуть купити ваш готовий продукт, якщо він буде цікавий за сюжетом і зроблений на досить високому рівні. У цьому випадку компанії, які купують продукт, самі займаються перекладом і адаптацією. Але на сьогоднішній день ці продажі не приносять серйозного доходу. Це, скоріше, іміджевий продаж.

У невеликих країнах Європи часто власне кіновиробництво спонсорується державними фондами, тому рекламний ринок не може окупити витрати на створення власного кіно і тоді на телебаченні буде тільки іноземний закупний продукт, як це було в Україні в 90-тих.

Якщо ви продюсер, по можливості, намагайтеся залишати за собою права на продукт, а каналу продавати тільки кількість показів на певний термін. Це дасть вам можливість зібрати власну «бібліотеку» і провести повторні продажі. Такі продажі приносять невеликі гроші, але це може бути вигідно для вас і для каналів у період дефіциту контенту.

Для представлення продукту FILM.UA двічі на рік їздить на MIP - ринок аудіо-візуального контенту в Каннах. Це великі витрати, але це після закінчення декількох років, дозволить вам продавати в інші країни.

«Нюхач» проданий як формат у Францію і Японію. Це унікальний прецедент, тому контент проданий не тільки як готовий продукт, але і як ідея. Зараз FILM.UA знаходиться в стадії переговорів про англомовну версію. Англомовний ринок - дуже високо конкурентний. Якщо при цьому вам дадуть окремого шоураннера, це добре. Місцевий фахівець завжди краще знає власний ринок.

Проте український ринок уже пройшов досить довгий шлях, і українські продакшни багато чому навчилися за останні 10 років. Ми готові застосовувати сучасні технології, розуміємо, як працює цей ринок, що потрібно, щоб створювати якісний контент, що вигідно відрізняє Україну, наприклад, від Казахстану, де ринок телевізійного контенту тільки формується. Там зараз знімають багато власних шоу, а ось серіалів і кіно поки немає.

Віктор радить на великий проект закладати 2-3 роки на виробництво. Близько року іде на розробку сценарію, потім знімальний період і період пост-продакшну.

Безкоштовний перегляд на піратських ресурсах обмежує продакшни у випуску контенту. Система платного телебачення в Америці дозволяє виробниками робити вузькоспеціалізовані проекти, які матимуть свою аудиторію на платних ресурсах.

Деякі канали, наприклад, ТНТ в Росії, дозволяють собі час від часу експериментувати. Такі експерименти виправдані в першу чергу тим, що канал має стабільну аудиторію, яку він «виховує» протягом декількох років.

Майстер-клас зібрав повний зал і аудиторія довго не відпускала експерта, продовжуючи ставити запитання. Частину питань ми також отримали поштою, після закінчення майстер-класу. Відповіді на них ми опублікуємо додатково.

З повним розкладом можна ознайомитися за посиланням: http://faculty.film.ua/ru/skillbill/plan