ru uk

Тези та фото майстер-класу про вибір техніки для зйомки

17 березня відбувся майстер-клас Skill Bill Start, присвячений вибору камери і освітлювального обладнання для зйомок. Експертами майстер-класу виступили Дмитро Тартишніков і Михайло Шашко.

Основні тези майстер-класу:

Камери. Всі камери діляться на цифрові і плівкові. Зараз майже всі фільми знімають на цифрові камери.

Більшість прокатних фільмів в Україні і в світі знімають на цифрові камери класу hi-end. Основний ринок в Україні ділять між собою ARRI Alexa і RED. Камера RED з'явилася раніше і завоювала ринок за рахунок того, що при відносно невеликій вартості дала цифрове зображення високого рівня. До цієї камері доступні всі ті ж аксесуари, що і до плівковим камерам. Відповіддю компанії ARRI стала камера D21, яка не поступалася за якістю картинки, але виявилася трохи дорожче.

На сьогоднішній день камера ARRI Alexa - флагман кіноіндустрії. Їх головною «фішкою» стало перенесення всіх кнопок з плівкової камери, ергономічний дизайн. Але за ціною вона в три рази дорожче камери RED. ARRI Alexa більше поширена в Європі, в той час як американці воліють американського виробника і вибирають для своїх проектів камери RED One і вдосконалену модель RED Epic.

Справжній прорив, здійснений цифровими камерами ARRI і RED, став можливий ще й тому, що виробники забезпечили максимально зручне використання відзнятого матеріалу. ARRI знімає у форматі ProRes, який може обробити будь-яка програма по монтажу. У RED існує власне програмне забезпечення, яке доступне для скачування з їх сайту.

Основні технічні відмінності для цифрових камер: розмір, чутливість, роздільна здатність матриці, оперативність і багатофункціональність процесора. В основному всі камери знаходяться плюс-мінус на одному рівні: дозвіл від 2К до 4К, матриця 3х4, чутливість - ок.800. Різниця між ними складають нюанси. На вибір камери впливає вибір творчого вирішення, поставлені перед фільмом технічні завдання і ціна. У виборі беруть участь оператор, режисер і продюсер.

Постпродакшн матеріалів, знятих на фотоапарат, набагато складніше, ніж відзнятих на камеру. При обробці він дає багато браку: зерно, шуми, та ін. Компактні, легкі камери також можуть доставляти складності у виробництві.

До камер класу Low end відносять в першу чергу фотоапарати і недорогі камери, такі як Blackmagic. Такі камери використовують для запису телевізійних проектів, шоу, студентських робіт і некомерційних проектів.

Оптика. Стандартно в Радянському Союзі використовували набір прайм-оптики, що складається з шести об'єктивів. Це - класика. Зараз деякі виробники розширили цей набір до дванадцяти об'єктивів. Цей набір дозволяє зняти практично будь сцени від портрета до пейзажу.

Традиційними виробниками оптики є компанії Zeiss (Німеччина) і Cooke (Великобританія). Пізніше на ринку з'явилися інші виробники, наприклад, - Schneider.

При виборі оптики дуже важливий клас і кількість скла в об'єктиві, роздільна здатність об'єктиву, світлочутливість. Будь об'єктив - це складна інженерно-технічна розробка з дуже точним виконанням.

Іноді немає сенсу ставити дуже дорогу оптику з високою роздільною здатністю об'єктива на менш професійну камери, так як матриця камери не здатна обробити картинку, що зчитується за допомогою більш професійної оптики.

Ціна - не завжди вирішальний фактор при виборі оптики. Необхідно відштовхуватися насамперед від творчих завдань. Часто оптику реставрують, і іноді об'єктиви, яким вже 40 і більше років дають чудовий результат. Навіть якщо вони дають спотворення, це цілком може вписуватися у вимоги оператора - все залежить від творчого завдання.

Байонет - механізм кріплення об'єктива до камери. Розрізняють два основних види байонетов: PL (розробка ARRI) - використовується в Європі і PV (розробка фірми Panavision) - використовується в основному в Америці.

Зум-об'єктиви. Дозволяють значно наближати зображення, вести зйомку з віддалених об'єктів. Серед недоліків таких об'єктивів варто згадати великий розмір і вагу, технічні характеристики нижче, ніж у прайм-оптики (зокрема, світлосила, діапазон діафрагми), наявність оптичних артефактів.

Використовувати тільки зум-оптику при зйомках кіно неможливо. Таку оптику використовують в основному для зйомок з вертольотів, кранів.

Нові технології дозволяють удосконалити зум-об'єктиви, оснащуючи їх спеціальними моторчиками для полегшення роботи операторів, міняючи технічні характеристики.

Неправильно обрана оптика може зіпсувати фільм.

Для досягнення спецефектів існують спеціальні системи: перископи, трубки, спеціальні лінзи.

TILT-оптика дозволяє створити вибірковий фокус і завдяки цьому змістити акценти. Для деяких завдань крім правильного вибору об'єктива, не менш значущим є правильний вибір фільтра. Фільтри вирішують різні завдання: починаючи від нейтральних фільтрів (сірий 50%), які дозволяють приглушити занадто яскраве світло на натурі і до створення спеціальних світлових ефектів.

Також використовують анаморфотной оптику, яка спочатку застосовувалася в кінематографі для максимального використання робочої площини плівки / матриці із співвідношенням 3:4 і перетворенням знятого матеріалу в формат 16:9, тобто, широкий формат. Ця оптика дає певні спотворення пропорцій предметів. На даний момент головною причиною використання такої оптики є особливі оптичні артефакти, які вона дає, створюючи ефект «кіношності».

Головне завдання при виборі камери і оптики - знайти компроміс для творчого рішення і економічних можливостей.

Аксесуари для зйомки можна умовно розділити на необхідні (наприклад, маленький монітор для фокус-пуллер) і такі, які підвищують комфорт (радіо-фокус). При цьому важливо пам'ятати, що комфорт при зйомці підвищує продуктивність.

До аксесуарів відносять: управління фокусом, захист від зайвих джерел світла, монітори і плейбек, звук, захист для техніки та аксесуари для персоналу.

Для зйомки в русі використовуються крани і вози. Кран розширює можливості зйомки різних ракурсів, але займає багато місця. Чим довше кран, тим менше стабільності у камери. Кріплення. Найпростіший кріплення - це штатив з рухомою «головою». Слайдер - економічне рішення, але не завжди зручний у використанні. Додатково використовують системи кріплення steadicam, gimbal stabilizer, гіростабілізацію. Ці системи дають оператору більше свободи руху, при цьому дозволять стабілізувати зображення.

Спец.техніка. Спеціальна техніка знадобиться при всіх видах автозйомок (лафет - платформа-причіп, на якій встановлюється знімається автомобіль, світло і камера; спеціальне кріплення для камери на капоті знімається автомобіля та ін).

Для високошвидкісної зйомки існують камери, які дозволяють знімати до п'яти тисяч кадрів в секунду. Це дозволяє у відтворенні поетапно побачити процес, який людське око не сприймає - від перетікання рідин до польоту кулі.

Для аерозйомки існує велика кількість різних кріплень для вертольотів, парапланів, а також квадрокоптера та інші системи на радіоуправлінні. Рідше використовують таку спецтехніку, як 3D RIG і Моушн контроль. Моушн контроль - спеціальний кран, який дозволяє абсолютно точно контролювати і повторювати запрограмоване рух, що дає можливість знаходити цікаві творчі рішення, як у фільмах, так і в рекламі і музичних кліпах.

Оренда техніки за кордоном і у нас - два різних процеси. В Європі чи Америці техніка повністю застрахована, тому досить залишити заставу, для того, щоб взяти в оренду абсолютно будь-яку техніку. У нас техніку дають тільки оператору (продакшн-компанії) і два механіка камери (помічники оператора) несуть повну матеріальну відповідальність за техніку весь період зйомок.

Світло. Освітлювальні прилади під час зйомок використовують через те, що людське око розрізняє більше ступенів яскравості, ніж сама якісна техніка. Враховуючи технічні обмеження, за допомогою додаткового освітлення оператор намагається максимально вирівняти діапазон яскравості.

Освітлювальні прилади денного (холодного) світла, газорозрядні лампи (HMI) дають світло, максимально наближене до денного натуральному освітлення. Вони є найдорожчими у виробництві та оренді. Складаються з голови приладу, самої лампи, спеціального баласту і сигнального кабелю.

Тепле світло дають прилади з лампами розжарювання. Вважаються павільйоним, студійним обладнанням. Максимально прості у використанні.

Флуоресцентні та LED-лампи. Дуже точно дотримуються колірну температуру, не дають мерехтіння. Діодні і флуоресцентні лампи знаходяться в одному ціновому діапазоні і схожі за своєю конструкцією. У діодних ламп на сьогодні кілька урізаний спектр, що обмежує їх використання. Флуоресцентні лампи мають більш широкий спектр хвиль, що позитивно впливає на подальшу корекцію.

Функціонально освітлювальне обладнання ділять на прилади спрямованого світла і розсіяного світла. Вибір приладів в даному випадку є творчою складовою роботи зі світлом.

GRIP. Під цим терміном об'єднали все обладнання, яке може бути необхідно оператору, окрім самих світлових приладів і камер: штативи, прапори, підвіси і кріплення, різні аксесуари.

З технічної точки зору інтер'єрна зйомка в приміщенні з вікнами складніше павільйонної, тому часто доводиться світити у вікна зовні будівлі, що може бути непростим завданням - залежно від поверху приміщення. Зйомка в павільйоні цікава тим, що за допомогою обладнання можна створити весь світ з нуля. Проте підготовка до павільйонної зйомки займає найбільше часу і вимагає великої кількості приладів.

При зйомці на натурі обов'язково потрібно мати з собою відбивачі і затінювачі («пінки» і прапори), навіть якщо у вас немає бюджету на освітлювальні прилади.

Обслуговуючий персонал. Gaffer - глава освітлювального департаменту. Chief Electrician - бригадир освітлювачів. Key Grip / Best Boy - головний грип. Distributor - електрик. Electrician / Grip - освітлювач / грип.

З повним розкладом майстер-класів можна ознакомиться здесь. Слідкуйте за новинами на нашому сайті і сторінці фейсбук.

Інформаційні партнери:
CINEMOTION – галузевий інформаційний партнер
Аристократы – головний радіо партнер
Platfor.ma - головний інтернет партнер
МедиаБизнес  -  інформаційний партнер
FILM RENTAL – технічний партнер