ru uk

Короткі тези майстер-класу по роботі художника-постановника

3 березня 2015р. в рамках Skill Bill Start пройшов майстер-клас Влада Одуденко про роботу художника-постановника. Влад працює в кіно вже більше 15 років і за цей час створював атмосферу в більш ніж 30-ти фільмах, включаючи «Поводир», «Плем'я», «Самотній за контрактом» та ін.

Ось деякі тези майстер-класу:

 

 • Для Влада його робота - не тільки спосіб забезпечити себе, але і головне хобі, справа, від якої він отримує задоволення. Влад вчився в інституті на художника театру і кіно у прекрасних педагогів, і щасливий працювати за фахом.
 • Художник-постановник бере участь у створенні фільму на двох етапах: підготовчому і знімальному, і приступає до роботи, як тільки отримує сценарій. Буває, але досить рідко, що його також запрошують на корекцію.
 • Кіно - це магія. Художник-постановник після прочитання сценарію повинен вигадати світ фільму разом з режисером і оператором і створити його своїми руками. Магія в тому, що навіть режисер часто до кінця не знає, яким вийде в результаті фільм.
 • Підготовчий період Влад порівнює з моментом, коли художник готує полотно і фарби перед тим, як почати писати картину. Саме на етапі підготовки художник придумує все, що згодом має з'явитися в кадрі. Разом з режисером і оператором художник-постановник їздить на відбір локацій, обговорює загальну стилістику фільму. Чим краще проведена підготовка, тим легше працювати на самих зйомках. Кожна локація повинна бути освоєна і підпорядкована загальному задуму фільму і конкретній сцені.
 • Режисер створює кіно очима оператора і руками художника. Тому цій трійці необхідно знайти спільну мову, відчувати, що займаються однією справою і бути як мушкетери - один за всіх, і всі за одного. Необхідно також знати специфіку кожної з трьох професій - це допомагає злагодженій співпраці.
 • На першому етапі, читанні, необхідно «побачити» загальну картину. Спілкування під час читки підштовхує до створення ескізів. Завдання художника - пошук максимально точного рішення для втілення задуму режисера.
 • Арт-департамент виписує зі сценарію всі локації подій та їх наповнення: від незначної деталі до найбільших предметів.
 • Художник-постановник повинен створити природний і цілісний світ і продумати весь ланцюжок подій, які відбуваються з героєм, щоб не упустити дрібниць, які можуть знадобитися. Навіть запальничка, яка вчасно не виявиться під рукою, може призвести до простою групи. Особливо складні довгі кадри, наприклад такі, де герой зі своєї кімнати переміщається в будинок, у двір, на вулицю т.д.
 • Найкраща похвала художнику в кіно, якщо повідомляють, що його роботи не видно.
 • Ця професія дозволяє усвідомити, яка величезна кількість дрібниць оточує нас щодня.
 • Ще одна особливість професії: необхідність весь час вивчати щось нове. В одному фільмі необхідно розбиратися у військовій справі, конях і зброї, в іншому - в архітектурі, медицині і т.д. Вивчати щось зовсім нове доводиться в дев'яти з десяти проектів. Це складно, але цікаво.
 • Порада від Влада: «На підготовчому періоді ні в чому себе не обмежуйте. Придумайте ідеальний світ цього фільму. Далі Вас обмежать обставини, гроші, терміни».
 • Коли готуєтесь до фільму, опрацьовуйте максимально велику кількість інформації, образів, фотографій.
 • Важливо розуміти буде фільм кольоровим або чорно-білим для того, щоб знайти цільну ідею і стилістику.
 • Реквізит буває: ігровий (взаємодіє з актором), реквізит-наповнення (знаходиться в локації), що виходить (той, що витрачається в процесі зйомок), живий (тварини і птахи) та ін. Буває також відтворений реквізит (вигаданий або історичний). Його створенням займаються бутафори.
 • В арт-департамент входять: художник-постановник, асистент художника постановника, художник-декоратор, бригада постановників, а також асистенти з реквізиту та бутафорії. Голлівудські групи значно більш розширені і більш вузькопрофільні (можуть включати художників по ландшафту, фуд-стилістів, флористів та ін.)
 • Живопис - це приклад візуального мистецтва, де одна людина виступає і режисером, і оператором, і художником-постановником. Тому живопис повинен бути орієнтиром.
 • У фільмі «Плем'я» були використані два види композиції: фронтальна (плоска) і глибинно-просторова. Середовище проживання героїв, створена художником-постановником, як би є ще одним героєм.
 • Все, що знаходиться навколо актора, має працювати на атмосферу, на сцену, але при цьому не звертати на себе занадто багато уваги. Якщо ви і добули рідкісний, дивовижний за красою автентичний килимок, він не повинен впадати в очі - фільм не про килимок. Фактури, деталі, колір і атмосфера повинні максимально працювати на ідею сцени.
 • У театрі художник часто змушений збільшувати реквізит, в кіно ж реквізит повинен бути максимально схожий на правду. При цьому бутафорські речі можуть бути трохи красивішим справжніх.
 • У кіно не використовують чисто білий і чисто чорний кольори. Також намагаються уникати однорідно блискучих поверхонь.
 • У фільмі «Поводир» стояло завдання передати епоху, наситити кадр. При цьому фільм знятий «очима хлопчика». Кожна сцена детально застерігалася і узгоджувалася з оператором і режисером. У фільмі важливо було дотримуватися історичної правди, тому було багато роботи з деталями, фактурами, будували з\д платформу 1932 року, базар. Це була цікава задача для художника.
 • Ідею з дерев'яними крилами, за ескізами художника Володимира Татліна, підвішеними над сценою за Джамалою в одній зі сцен, Влад відстояв перед режисером. Для Влада ці крила, що звалилися в кінці сцени, стали символом особистої трагедії і крихкості героїні, крихкості часу (захід НЕПу). Візуально крила в наступних кадрах «перетворилися» в обгризені ребра, які з'являються у сцені на базарі і які бачить хлопчик.
 • Фільм «Плем'я» є прикладом того підходу, коли роботу художника важко розгледіти. Однак саме в цьому фільмі було проведено дуже багато роботи, зокрема з фактурами, щоб домогтися загальної атмосфери «порожнього акваріума», в якому існують герої. До кожного фільму Влад підбирає певний образ або настрій. В даному випадку це були роботи Курбе.
 • Художник-постановник є ще й менеджером. Він відповідає за кошториси, витрати, контролює терміни. Для серіалів асистенти з реквізиту складають список реквізиту для кожної серії та локації, що також входить до кошторису.
 • Ще 10 років тому співпраця з департаментом пост-продакшена та візуальних ефектів була не такою актуальною. Зараз це надзвичайно важливо. Показовим прикладом був проект War Thander, де упор був на фактури, які повинні були бути ідентичні в результаті - створені художником і намальовані графіками.
 • Хороший оператор завжди прекрасно знайомий з законами, видами та типами композиції. Тому йому легко домовитися з художником.
 • Розкадрування на зйомках дуже допомагає організувати процес, але не завжди враховує особливості локації, ситуації. Воно може сковувати і режисера, і художника, і оператора. Влад воліє бути більш вільним у діях на майданчику.

 

Наступний майстер-клас відбудеться 12 березня і буде присвячений роботі зі звуком та музиці в кіно. В якості експертів запрошені звукорежисер Сергій Степанський і композитор Микита Моїсеєв.

З повним розкладом майстер-класів можна ознайомитися тут. ССлідкуйте за новинами на нашому сайті і сторінці фейсбук.

Інформаційні партнери:
CINEMOTION – галузевий інформаційний партнер
Аристократы – головний радіо партнер
Platfor.ma - головний інтернет партнер
МедиаБизнес  -  інформаційний партнер
FILM RENTAL – технічний партнер