ru uk

Висновки майстер-класу Ярослава Пілунського про мистецтво оператора

26 лютого пройшов майстер-клас Ярослава Пілунського про роботу оператора-постановника в кіно. Ярослав розповів про свою роботу над такими проектами, як «Вій», «OrAngeLove», «Брати. Остання сповідь», «Вавилон-13» і про зйомки телевізійних кліпів і роликів.

Ми ділимося з Вами деякими тезами майстер-класу:

 • Основне завдання оператора - за допомогою світла занурити глядача в атмосферу фільму. Світло є визначальним моментом у створенні об'єму і малюнка. Світловий малюнок сприймається глядачами природно, коли виявляє натуральні геометричні форми і пропорції, підкреслюючи їх.

 • Також вкрай важливо дотримуватися діапазон яскравості. Інакше у глядача при перегляді виникне відчуття дискомфорту.

 • Ще одна важлива складова «рівняння» ідеальної картинки - акцент. Наприклад, в портретній зйомці акцент - це завжди очі людини. Саме в очах відбивається емоція. Світло виставляється для того, щоб «працювали» очі. Освітленням можна моделювати портрет, додати негативу, похмурості, легкості.

 • Операторське рівняння: світло, що заповнює + малює світло + правильний діапазон яскравості + правильно вибраний акцент + кошти руху + композиція + оптика.

 • Вивчати операторське мистецтво можна починаючи з роботи з гіпсовими фігурами, опрацьовуючи композицію кадру, світло, ракурси зйомок. Ярослав розповів, що в інституті майстри вимагали від нього і однокурсників дуже багато роботи з гіпсом - так вони вчилися працювати з портретом, ці уроки не пройшли даром.

 • Важливо також вивчати класиків образотворчого мистецтва, починаючи з епохи Відродження. Дивіться картини художників в оригіналі, а не репродукції. Ідіть до Лувру, наприклад.

 • Стереозображення поки ще має масу обмежень. При роботі з 3-D виявилося, що однієї стереозйомки не достатньо, щоб дати об'єм зображенню. Кожен предмет необхідно підкреслювати за допомогою світла. При плоскому освітленні втрачається об'єм, його весь час потрібно «підкреслювати», не залежно від того, чи знімаєте ви на плівку, цифру або стерео.

 • У роботі оператора вкрай важливий набір оптики, з яким він працює. Вибір камери і об'єктиву можуть бути вирішальними для картини.

 • Можливості плівки, її динамічний колірний діапазон до сьогоднішнього дня є недосяжними для цифри - цифра все усереднює. Зокрема, при зйомці на плівку, фактура обличчя людини передається точніше. Кожна частка плівки накопичує всі відтінки. І навіть якщо це чорний або білий колір - це кольори. На цифрі чисто білий або чисто чорний - це дірки в зображенні, що не залишили колір на матриці. При роботі з кольорокорекцією софт теж недостатньо досконалий, і матеріал з плівки дає вам більше можливостей на кольорокорекції. На думку Ярослава, ми ще повернемося до плівки, тільки з новими технологіями. Так само, як ми повернулися до вінілу після MP3.

 • Працюючи над фільмом «Вій», Ярослав зіткнувся з тим, що перша частина фільму була відзнята у 2008 році на плівку. Потім зйомки зупинили, а коли через 2 роки повернулися, продюсер вирішив використовувати новітні технології і зробити фільм у 3-D, відзняв його цифровими камерами. У підсумку це призвело до того, що на екрані цифра чергувалася з плівкою. Для того, щоб глядач цього не побачив, знадобилася величезна робота по кольорокорекції.

 • В Індії ринок плівки величезний. Там знімається безліч фільмів, а цифрові камери в кіно майже не використовують. Це обгрунтовано структурою ринку кінотеатрів Індії.

 • Дим допомагає додати об'єму у просторі.

 • Коли ви знімаєте в 3-D, необхідно ще більше уваги приділяти вибору об'єктива. «Вій» знятий на об'єктиви 21мм, 35мм, 50мм. При об'єктиві 18мм кут зору спотворюється і картинка виглядає неприродно.

 • Крім того, в 3-D дуже важливо, щоб актор весь час рухався в кадрі, або рухалася сама камера - це дає відчуття присутності.

 • При зйомках «Вія», коли потрібно було знімати ніч в сонячний день, користувалися потужними приладами з холодними фільтрами, які досвічували обличчя, якби імітуючи світло Місяця. Плюс знадобилася дуже велика робота по кольорокорекції. На кадр могло бути накладено до 15 масок.

 • У «Вії» постійно використовувалося холодне наповнення і теплий малюнок.

 • Google SketchUp - програма для архітекторів, але її зручно використовувати і для роботи у кіно. Можна намалювати модель павільйону, розставити схему кольору, спланувати розстановку на всій знімальній площадці, при цьому дотримати всі точні розміри, а також врахувати кут камери і приладів, параметри об'єктива. Готову схему бачить вся група - це зручно для роботи всіх департаментів. Крім того, на відміну від спеціалізованих програм для кіно, вона легко дозволяє створювати будь-які нові об'єкти, які необхідні.

 • Базу світла і камер Ярослав створив для себе сам у програмі Google SketchUp, і при необхідності доповнює. Що стосується експозиції, то її можна прорахувати, маючи всі напрямки і коефіцієнти заломлення світла. Об'єктиви Ярослав закладає «рамками», створеними на основі кутів огляду об'єктивів.

 • На «Вії» у Ярослава було тільки 2 тижні до зйомок, щоб ознайомитися з локаціями. Для того, щоб мати можливість знімати без зволікань, Ярослав зробив макет павільйону в Google SketchUp і «жив» у ньому 3 місяці.

 • На зйомках робота розраховувалася таким чином, щоб поки знімалася одна сцена, друга готувалася в іншому кутку павільйону. При цьому між двома «майданчиками» стояв кран, який по черзі повертався для зйомок сцен.

 • Деякі сцени вимагали точного прорахунку руху крана до міліметрів. Це неможливо було розрахувати, перебуваючи на майданчику, а тільки заздалегідь спланувати за допомогою програми, створивши аналогічну 3-D модель.

 • В Інтернеті також можна знайти креслення камер і перенести їх в Google Sketch-Up як окремі об'єкти..

 • При зйомках фільму «Брати» за допомогою Google Earth був прорахований масштаб необхідних будинків і їх точне розташування на натурі. План по метрової сітці був виданий будівельникам, завдяки чому оператор міг використовувати час, який звільнився, для більш щільної роботи з режисером.

 • Працюючи над фільмом «OrAngeLove», Ярослав відкрив для себе додаткову схему світла: китайський ліхтар (china ball) вішається під стелю за допомогою довгого буму. У цьому положенні він виступає заповнюючим і контровим світлом. У той час як дедадлайт використовується як малюючого світла.

 • У будь-якому фільмі режисер - це стрижень роботи, носій ідеї, а оператор - його «Санчо Панса». Оператор може будь-яке завдання виконати безліччю способів, тому тільки режисер знає «як треба».

 • З досвіду Ярослава, перші три дні зйомок група звикає один до одного, і тільки на четвертий день робота налагоджується.

 • У роботі художника-постановника та оператора важливо чути один одного. Часто бюджету на все бажане не вистачає, тому ці дві людини допомагають один одному.

Майстер-клас вийшов дуже насиченим корисною інформацією, а слухачі не відпускали експерта ще дуже довго.

Наступний майстер-клас відбудеться 3 березня і буде присвячений роботі художника-постановника. Своїми досвідом і знаннями в рамках Skill Bill Start поділитися Влад Одуденко.

Майстер-клас безкоштовний. Реєстрація обов'язкова

З повним розкладом майстер-класів можна ознайомитися тут. Слідкуйте за новинами на нашому сайті і сторінці фейсбук.

Інформаційні партнери:
CINEMOTION – галузевий інформаційний партнер
Аристократы – головний радіо партнер
Platfor.ma - головний інтернет партнер
МедиаБизнес  -  інформаційний партнер
FILM RENTAL – технічний партнер