ru uk

Пройшов майстер-клас про роботу юридичного департаменту

12 лютого 2015р. пройшов майстер-клас Skill Bill Pro, присвячений роботі юридичного департаменту в продакшн-компаніях і кіностудіях. На майстер-класі було відразу кілька експертів, які давали коментарі в різних областях юриспруденції: Євгенія Дербал, юридичний радник FILM.UA Group, яка також модерувала майстер-клас, Ігор Бондаренко, керівник юридичного департаменту FILM.UA Group Production, Ольга Колояніді, керівник юридичного департаменту FILM.UA Group Postproduction, Ганна Мироненко, керівник юридичного департаменту FILM.UA Distribution, і Корнієнко Марина, директор юридичного департаменту СТБ. Ми вдячні всім спікерам за активну участь і захоплюючий і корисний майстер-клас. Усі матеріали презентації, підготовлені спікерами, ми відправимо по електронній пошті тим, хто був присутній на майстер-класі.

Ми підготували для Вас деякі тези майстер-класу:

 • Робота юридичного департаменту повинна бути спрямована на те, щоб зробити створюваний контент ще краще і зручніше для подальшого використання і монетизації.
 • Юрист повинен бути досить залучений у процес виробництва, розуміти всі етапи виробництва, знати про всіх учасників процесу і розуміти, який обсяг прав і у кого виникає для подальшої передачі, як буде використовуватися створюваний контент (показ на ТБ, в кінотеатрах, мерчендайзинг та ін.). На підставі цього юристи готують договори.
 • Юристи повинні бути в курсі нових технологій, так як нові способи використання контенту дозволяють створювати додаткову монетизацію (продавати доп. Права).
 • Юристи стежать за оновленнями в законодавстві та обмінюються новинами індустрії, а також створюють і підписуються на спеціальні розсилки (напр. FILM.UA Legal Alert).
 • Перше правило юридичного оформлення виробництва: «На кожного, хто потрапляє в кадр, повинен бути документ». А також: «На кожен результат творчості людини (пісня, вірш, малюнок, фото та ін.), що потрапив в кадр, обов'язково повинен бути документ!» Бажано, щоб ці правила висіли на стіні кабінету вашого юриста і продюсера.
 • Продюсер повинен подбати про дозвіл на зйомку, про всі дозволи на використання аудіо та відео матеріалів, які використовуються при виробництві контенту. Інакше судові розгляди можуть призвести до серйозних фінансових витрат.
 • Є три основні форми оформлення відносин з авторами (режисер, оператор, художник, сценарист, композитор): безстроковий трудовий договір (така форма відносин часто не вигідна продюсерам, але зручна авторам, продюсери йдуть на умови такого договору, якщо зацікавлені в довгостроковому співробітництві з автором), строковий трудовий договір (більше зручний автору, ніж продюсеру, укладається на конкретний термін або до настання певної події), цивільно-трудовий договір (зазвичай найбільш зручний для продюсера, по суті є договором замовлення). До цивільно-правових договорів відноситься ліцензійний договір, який цілком захищає автора і його права, але дуже обмежує продюсера (напр., якщо йдеться про музику, то ліцензія може бути обмежена тільки ТВ використанням, тільки інтернетом використанням або тільки певною територією і терміном і ін.)
 • Завдання студії в роботі з акторами - отримати якомога більше прав і менше відповідальності.
 • Відносини з автором сценарію і композитором можуть оформлятися договором замовлення, або договором відчуження всіх виключних майнових прав. Договір на передачу прав з режисером, оператором і художником-постановником можуть бути укладені тільки після завершення роботи над фільмом, в рамках договору замовлення.
 • У договорі повинні бути чітко виписані обов'язки актора і можливі санкції за невиконання цих обов'язків. Договір з актором повинен передбачати, зокрема, відповідальність за такі випадки (більш повний список - в презентації):
 • - Наприклад, якщо актор спізнюється, приходить на зйомку в неробочому стані, йде з майданчика раніше терміну, тим самим зриваючи знімальний день.
 • - Неточно слідує сценарію (був випадок, коли юристам довелося очищати права на мелодію, яку актор наспівував в кадрі, що увійшло у фінальну версію проекту).
 • - Актор змінює свою зовнішність без узгодження з кіностудією.
 • Ще одна важлива умова в договорі з актором: його незайнятість в інших проектах в певний період, участь акторів у промо-кампанії.
 • Юристи повинні здійснювати постійний контроль за готовим продуктом, щоб вчасно оформити всі права.
 • У разі залучення іноземних акторів необхідно оформити ідентифікаційний код в Україну. Це досить легко може зробити юридичний відділ по довіреності, але складність зазвичай полягає в тому, щоб пояснити акторові і його агенту, що і навіщо потрібно оформити.
 •   
 • Діти в кадрі: до 14 років вважаються малолітніми, і їх участь оформляється як зйомки для розвитку творчих здібностей (а не робота!) + Згоду від обох батьків, з 14 до 18 років - це неповнолітні, звичайні договори + згода одного з батьків.
 • Зйомки в громадських місцях дозволені скрізь, де не заборонені законодавчими актами. Для Києва є певне кільце на карті, усередині якого зйомка можлива тільки з дозволу КГС (Рішення Київської міської ради від 24.06.1999 р №317 / 418.).
 • Для відео та фото - зйомки на чужих територіях потрібно мати письмові дозволи від власників об'єктів (приватна власність, метро, ​​режимні об'єкти).
 • Письмові дозволи потрібні також на використання всіх об'єктів інтелектуальної власності, що потрапляють в кадр: торговельні марки (назви магазинів напр.), Книги, фотографії, картини, радіозвернення та ін. Якщо у Вас немає дозволу, такий об'єкт необхідно вирізати або «затерти» в кадрі . За дотриманням прав стежать юристи, передивляючись готовий матеріал.
 • Для Полегшення завдання з очищенням прав на чужу інтелектуальну власність, юристи рекомендують авторам створювати свій світ, наповнюючи кадр своїми, а не чужими об'єктами інтелектуальної власності.
 • Часто істотно знизити витрати дозволяє використання стоків фото, відео, 3D-моделей і музики. Назви найбільш популярних стоків футажів - в презентації.
 • У кожного стоку свої обмеження з прав використання. Наприклад, при покупці футажів необхідно пам'ятати, що футажами (відео) зі стоку не повинно займатися більше 50% створюваного аудіовізуального твору. Практично ніколи стік не дає право субліцензувати отримані права. Обов'язковою умовою є посилання на джерело (досить в титрах). Футаж не може використовуватися для логотипу, музика не може використовуватися як головна тема фільму.
 • Зі стоками можна говорити про збільшення прав. Це буде коштувати дорожче, ніж указано на сайті.
 • Для юр.осіб оплата стокових зображень можлива тільки банківським платежем. Сток віддасть вам об'єкт тільки після отримання оплати. Компанія-виробник фільму сама повинна очистити ці відео від прав 3-х осіб (зокрема, прав на архітектурні споруди, права на комерційне використання яких охороняється - London Eye, нічний вид Ейфелевої вежі, Atomium та ін). Це також може зайняти час. В середньому оформлення і покупка стокового об'єкта займає від двох тижнів.
 • Музика з бібліотек може коштувати від 50 до 15 тисяч доларів за трек. На стоках від 0 до 150 доларів.
 • Великі правовласники музики завжди запитують вартість фільму. Вигідно чесно відповісти про свій бюджет.
 •  
 • Великі правовласники музики ніколи не віддають ВСІ права. Вони обмежують права по періоду використання, кількості копій або іншим параметрам. Що вигідно для реклами, але не завжди вигідно для фільму. У деяких випадках є сенс купувати мінімальний обсяг прав, а потім збільшувати його по необхідності.
 • Середня ціна для великого фільму від 5000 Євро до 20 000 Євро.
 • Зручно, коли у міжнародній компанії-стоку (бібліотеки) є представництво в Україні. Вони краще розуміють специфіку нашої роботи.
 • При формуванні вартості авторських та суміжних прав необхідно керуватися принципом MFN (most favored nations). Вартість авторських прав не повинна бути менше вартості суміжних прав, і навпаки.
 • Повний обсяг прав на музику може коштувати від нуля до нескінченності. Часто це залежить від бюджету та авторів. Маловідомі автори можуть погодитися на нульовий і маленький гонорар, якщо їм цікаво бути в титрах вашого проекту.
 • Права на музику переходять в «суспільне надбання» через 70 років після смерті автора, а на виконання - через 50 років після першої дати публікації.
 • Про ТБ: якщо є формат, то сценарій каналом не узгоджується. У телевізійних програмах між каналом і продакшном узгоджуються: ведучі, судді (в талант-шоу, наприклад) - ті, хто довго в кадрі, ключові особи проекту (головний режисер, керівник проекту і т.д.), окремі сюжети, конкурси, фіналісти , ціна, строки виробництва, статті бюджету, порядок приймання / передачі продукту (акт, диск, музична довідка). Якщо є сценарій, то додатково узгоджується заявка, сценарний план, сам сценарій. Альтернатива: узгодження пілота.
 • Юристи повинні визначити, як і в якому порядку проходить узгодження. Важливо врахувати «що, якщо». Наприклад, якщо продюсер з п'ятої спроби не затверджує одну з позицій, що відбувається далі?
 • Якщо ви продакшн, постарайтеся прописати в договорі якомога більше деталей, включаючи локації, оформлення студії і т.п. Тоді з боку каналу буде менше вірогідності не прийняти ваш продукт.
 • Дистрибуція. Договори дистрибуції обслуговуються на кіностудії в першу чергу, так як вони приносять компанії прибуток. Типологія прав збільшується з розвитком технологій. З'являються нові способи споживання, які можуть використовуватися і, як наслідок, продаватися окремо залежно від способу доставки контенту. Наприклад, можна використовувати контент одним і тим же способом, як в системах телебачення, так і в цифрових системах (мережа Інтернет). Необхідно максимально точно формулювати права, які передаються в договорах.
 • Монетизація прав. На каналі YouTube можливе розміщення як власного контенту, так і контенту третіх осіб. Використання об'єкта способом розміщення на каналі YouTube є доведенням до загального відома, і для розміщення на YouTube того чи іншого об'єкта необхідно володіти відповідними правами. Умови монетизації контенту визначаються угодою з Google і правилами YouTube. Google отримує невиключну ліцензію на використання контенту на сайті YouTube і за допомогою інших Google-сервісів (наприклад, вбудовування програвача в різні сайти і платформи з можливістю відтворення). Спосіб використання, що передбачає відтворення контенту разом з рекламою, називається AdVOD (Advertiser supported Video-on-Demand). Розміщення реклами є виключним правом Google.
 • Законодавче регулювання здійснюється за допомогою міжнародного законодавства (конвенції, договори, угоди), національним законодавством.

Наступний майстер-клас відбудеться 17 лютого. В рамках Skill Bill Start разом з Романом Балаяном ми будемо обговорювати роботу режисера. Слідкуйте за новинами на нашому сайті і сторінці фейсбук.

Інформаційні партнери:

CINEMOTION – галузевий інформаційний партнер
Аристократы – головний радіо партнер
Platfor.ma - головний інтернет партнер
МедиаБизнес  -  інформаційний партнер
FILM RENTAL – технічний партнер