ru uk

КОНСПЕКТ МАЙСТЕР-КЛАСУ «Другий режисер vs 1st AD. Український досвід vs міжнародний »

Спікер: Олексій Смоляр, другий режисер (1st AD)

 У Олексія за плечима великий досвід роботи в Україні, а також в іноземних  країнах таких як : США, Мексика, Росія, Азія і Південна Америка. Серед  останніх його робіт - картина «Дике поле» режисера Ярослава Лодигіна за мотивами роману Сергія Жадана «Ворошиловград», яка виходить в прокат вже цієї осені.

 1st AD

 На майстер-класі Олексій розповів про те, що приховує професія другого режисера в Україні і чим вона відрізняється від її американського аналога 1st AD (firstassistantdirector).

 Другий режисер займається організацією і плануванням знімального процесу і дає можливість режисерові-постановнику зосередити увагу на творчих аспектах кіновиробництва.

 Другий режисер не може змінити структуру кіно, але він може допомогти зробити його якісно і успішно.

Робота другого режисера балансує між творчістю та бізнесом. Так як ти асистуєш режисерській команді, ти можеш творити разом з нею і задавати ритм знімальній групі на майданчику. В той же час  ти дієш в рамках бюджету і допомагаєш продюсерській команді реалізовувати  проект в задані терміни, без зайвих фінансових втрат.

 Другий режисер повинен знати все про все: він завжди знаходиться на зв'язку з головами  департаментів і детально обізнаний в підготовці зйомки безпосередньо.

 Одна з ключових ролей 1st AD - завжди стежити за своїм режисером і допомагати йому залишатися в доброму робочому гуморі.

Планування, підготовка та робочі години

 Ефективність роботи другого режисера полягає в правильному плануванні всіх процесів.

 Один з найважливіших етапів підготовки зйомок – складання таймінга. В цьому беруть участь перший і другий асистенти режисера. Призначаються зустрічі з головами  всіх департаментів для обговорення, планування і підготовки знімального процесу. Проводяться репетиції з акторами, примірки і проби гриму, а також репетиції постановки трюкових сцен і сцен із застосуванням спецефектів.

 Другий режисер і асистент другого режисера готують лист-виклик і знімальний план на день, щоб всі учасники процесу знали час початку і закінчення знімального дня, а також послідовність сцен, які знімаються в цей день. При правильному плануванні підготовчого і знімальних етапів потрібно бути впевненим, що враховані всі нюанси (наприклад, чи вміють керувати автомобілем актори, задіяні у відповідних сценах, і т.і.). Починати знімальний процес потрібно завжди з більш складних сцен, оскільки вони вимагають більше часу на підготовку, а більш прості епізоди залишати під кінець.

Свій частреба поважати і вінвартий високих гонорарів .

 В Україні графік роботи в кіновиробництві неформально вважається ненормованим і найчастіше тривалість знімального дня суворо залежить від кількості  матеріалу, який необхідно зняти за день. У той час як на Заході тривалість робочого дня суворо обмежена і всі перевищення 11 (+1 година обіду) годинної зміни викликають бурю обурення і сплачуються додатково. Робочий день другого режисера складає 12 годин. Загалом, з моменту приїзду і декількох летючок після закінчення зміни виходить - 13/14. Але звичайно ж кількість робочих годин залежить від конкретного проекту і обставин в яких потрібно існувати команді.

Календарно-постановочний план і календар

 Календарно-постановочний план - це основний документ кіновиробництва, який створюється на основі режисерського сценарію, з урахуванням зайнятості акторів і доступності об'ектів .Завдяки цьому плану  будується підготовча робота всієї знімальної групи.

 Також комфортним елементом для роботи є простий календар. Цей документ допоможе швидко згадати ключові моменти знімального дня: в ньому є тільки об'єкт і знімальні сцени на цей день. Без зайвої інформації. 50% команди потребують саме  такої простої форми для сприйняття інормаціі

 Робота зі сценарієм

Сценарій - НЕ біблія, його можна змінювати.

Олексій також розповів про відмінності західного і українського підходів до роботи зі сценаріями.

Американський актор ставиться до роботи сценариста більш шанобливо, завжди суворо дотримується прописаних діалогів і вкрай рідко може радитися з приводу незначних змін .В українському кіновиробництві сценарій набагато частіше піддається множинним виправленням  в процесі зйомок, навіть до зміни змісту окремих сцен. Але в деяких випадках незалежні обставини диктують зміни сюжету, наприклад, якщо підібрана локація не відповідає мізансцені. Тому, щоб уникнути великих затримок знімального плану і збільшення фінансових витрат, простіше адаптувати  сценарій під існуючі умови, а не шукати іншу локацію.

Репетиції з акторами

 На Заході попередні репетиції (блокінг) з акторами часто проходять на знімальному майданчику перед нанесенням гриму. Поки йде налаштування світла і обладнання, актори знайомляться з  локацією, на якій частіше за все вони присутні в перший раз і продумують своє переміщення в кадрі. Потім вже починається робота зі світлом і декором.

Буває що відбувається навпаки, налаштування обладнання відбувається без присутності акторів, тому що шанованих акторів викликають на роботу пізніше, а групу раніше через різницю гонорару і тому часто коли артисти виходять на майданчик, може виявитися, що потрібні коректування, наприклад, по світлу або позиції камери де відбуваються затримки: тих яких хотіли уникнути викликаючи акторів пізніше. Таке замкнуте коло.

 Техніка безпеки. Safetymeeting

 Safetymeeting проводиться, щоб передбачити всі потенційно небезпечні ситуації і забезпечити безпеку групи. Такі зустрічі проводяться заздалегідь в присутності керівників всіх департаментів, тут обговорюється план і всі можливі сценарії подій які можуть статися на майданчику в знімальний день. Також безпосередньо на майданчику для всієї знімальної групи проводиться певний  інструктаж з техніки безпеки. В залежності від сцени, що знімається можуть бути долучені поліція, рятувальники або інші спец. служби для забезпечення безпеки знімальної групи.

Забезпечення комфортних і безпечних умов роботи знімальної групи важливо не тільки в ситуаціях підвищеної небезпеки, а й в повсякденній роботі. Втома накопичується, і переробки позначаються на уважності і здоров'ї  людей, тому нормований графік, забезпечення групи транспортом, своєчасні перерви, прийом їжі і постійний доступ до води - теж запорука безпеки на майданчику.

 З роботами Олексія можна ознайомитися тут: smoliar.works

 FILM.UA Факультет продовжує серію семінарів і майстер-класів. Слідкуйте за новинами на сайті FILM.UA Факультет і сторінці Facebook.

До нових зустрічей!