ru uk

Конспект майстер-класу «Робота режисера анімації»

5 квітня відбувся майстер-клас «Робота режисера анімації».

Спікер:
Олег Маламуж – режисер анімаційного фільму «Викрадена принцеса: Руслан і Людмила», студія Animagrad


Представляємо короткий конспект лекції.

Анімація в світі стрімко розвивається, в першу чергу технологічно. Проблема на нашій території полягає в тому, що освіта в цій сфері начебто є, але навчають, все ще, малюючи на дошці, без будь-якої технологічної бази. В результаті усі змушені вчитися на практиці та на своїх помилках.

«3D анімація – це не тільки творчість, а й технології» (с)

Мультфільм «Викрадена принцеса: Руслан і Людмила» робила команда, у якої стояло завдання зробити гігантський якісний стрибок з попереднього проекту – мок-ап анімації «Ескімоска». Завдання неймовірної складності стояли як в творчому, так і в технічному плані. Над проектом починала працювати команда з 6-ти осіб, в процесі вона розрослася до ста осіб в компанії і ще близько двохсот на аутсорсі. Робота зайняла більше 4,5 років. Найскладніше на великому проекті – сформувати і проконтролювати виконання потоку завдань, це щоденна робота.

Режисерові анімаційного фільму важливо розуміти, що він робить кіно не для себе, а для дуже широкої аудиторії, зазвичай сімейної. У зв'язку з цим, фільм повинен утримувати увагу глядачів різного віку. Препродакшном і девелопментом займається велика команда. Продюсери і режисер контролюють, щоб у кожного персонажа була своя арка, щоб він змінювався у ході розповіді, другорядні персонажі один одного не дублювали, щоб у кожного з них була своя ніша поведінки. Зазвичай другорядними персонажами заповнюються ніші в цільової аудиторії. Олег рекомендує, по можливості, тестувати матеріал на фокус-групах – тобто всіх, кому можна показувати або читати матеріал, з урахуванням кодексу про нерозголошення. В анімації багато гумору, а це дуже суб'єктивно. Зрозуміти, для всіх це смішно або тільки для вас – допомагають знову-таки фокус-групи. Робота над персонажами – один з перших етапів. Говорячи про другорядних персонажів, використовуйте їх, щоб зачепити наймолодших глядачів, з якими вони можуть себе ідентифікувати, посміятися над простими жартами. У разі «Викраденої принцеси» це були: хом'як, пташка, яка всюди супроводжувала Руслана, живі тістечка в замку Чорномора. Олег навів приклад, як поїздки на міжнародні ринки можуть допомогти в роботі. Спочатку головний персонаж мультфільму – Руслан був дуже красивим зовні, у нього був образ ідеального хлопця. Після того, як робочі матеріали представили на ринку, за порадою деяких експертів йому змінили зовнішність, зробили його більш простим, змінили його вчинки. Справа в тому, що ідеального персонажа нікуди розвивати, його складно описати, і він не так запам'ятовується.

Анімаційний фільм відрізняється від звичайного тим, що він завжди швидше за темпоритмом, монтажем, рухом (ми говоримо про умовні «стандарти Діснея»). Фізично повторити рухи персонажа людині неможливо, в анімації вони як мінімум на 15-20% швидше. Також сама розповідь історії повинна бути швидкою. Повільна розповідь можлива тільки в серіальный анімації для маленьких дітей.

При створенні моделей персонажів Олег рекомендує користуватися ростовою таблицею, аби при побудові кадру в подальшому розуміти всі пропорції, композицію. В іншому випадку може вийти, що взаємодія персонажів в сценах виявиться просто неможливою – один герой не сяде на коня, тому що у нього занадто короткі ноги, інший не зможе битися з ворогом – вони зовсім різного розміру.

Зазвичай друг головного героя – це його alter ego. Все, що недозволено робити головному, будучи позитивним героєм, вкладається в його напарника. У «Викраденій принцесі» Нестору дозволили лаятися, бути нерішучим, егоїстичним тощо.

За темпоритмом фільм важливо розрахувати так, щоб утримувати глядача зацікавленим до кінця. Не допустити, щоб він встиг засумувати і відволіктися після піку емоцій. Важливо звернути увагу на кількість гегів (жартів), а також інших важливих емоцій, наприклад, сліз – ці моменти можуть чергуватися.

Діалоги – одне з найскладніших завдань у сценарії. Чи працюють діалоги, перевіряють в першу чергу на читках сценарію. «Викрадену принцесу» робили спочатку англійською і дублювали українською мовою – такими є вимоги міжнародного прокату. Англійська мова та англійські жарти в репліках перевіряв носій мови – скрипт-доктор. Що стосується українського дубляжу – багато залежить від актора. Тут дуже сильно допомогли актори дубляжу, які додавали по 2-3 оригінальні жарти від себе. Сергій Притула, який озвучував Нестора, настільки його посилив, що він став одним з найяскравіших персонажів, і все це завдяки своєму голосу і великій кількості жартів-імпровізацій.

Слід уникати довгих глибокодумних монологів в анімаційному фільмі. Це цілком можливо і виправдано в японській анімації, але в 3D для сімейної аудиторії – небезпечно. Дітям потрібен екшн, навіть 10 секунд на одній камері – це багато. Якщо ви все ж таки утримуєте увагу на персонажі довго, анімація повинна бути бездоганною. Міміка повинна бути краще, ніж у живої людини, а це дуже складно. Зробити подібне можуть хіба що Pixar або Disney. Але недосконалу міміку можна перекривати гротескною жестикуляцією.

«При постановці завдань, оцінюйте тверезо свій ресурс: аніматорів, їх час і здібності» (с)

Раніше в анімації не робили відео референсів, але зараз в 3D анімації це стало практично правилом. Такі референси знімають перед створенням аніматика. У Pixar і Disney цим займаються самі аніматори, маючи при цьому спеціальну кімнату з необхідним обладнанням та реквізитом. Потім відзнятий матеріал узгоджується з режисером. Відео референс дозволяє оживити персонажа, додавши спонтанні, оригінальні, нестандартні рухи.

Анімитик зазвичай готується до 6 місяців. По суті, це чорнова анімація фільму. Головних персонажів візуалізують оригінальними, користуючись концептами і розробками, але другорядних персонажів можна набрати з референсів – моделей або інших фільмів. Важливо врахувати всі характеристики: зріст, колір, пропорції. Біблія персонажів і локацій створюється з референсів. Аніматик дає розуміння хронометражу фільму, оскільки, на відміну від сценарію, в анімації сценарій дасть лише дуже приблизну оцінку тривалості. Також він дозволяє перевірити історію і монтаж. Аніматик роблять з чистовою озвучкою, бажано з тими ж голосами, які будуть озвучувати фінальну версію. Тут, як мінімум, необхідно дотриматись тих же інтонацій, темпу і емоцій.

У разі «Викраденої принцеси» було заплановано 120 персонажів на 35 локаціях – і все це треба було помістити в 85 хвилин. Три рази команда зтикалась з перетаймінгом, доводилося різати події. Перші 20 епізодів були майже повністю переписані, місцями посилювали арки персонажів. Саундтрек до мультфільму «До зірок» у виконанні групи «Время и Стекло» спочатку тривав близько 4-х хвилин, надалі його вкоротили до 2,5.

Олег демонстрував приклади ескізів, карти матеріалів, локацій, ескізи зачісок, розвороти персонажів.

«Персонаж повинен не тільки красиво виглядати, він повинен бути функціональним» (с)

Особливу увагу необхідно приділити колор-скрипту. Він дозволить заздалегідь зрозуміти, як буде виглядати ваш фільм за освітленням, співвідношенням день/ніч, кольоровій гамі. Все це важливо отримати до початку виробництва першого епізоду.

В анімації набагато більше можливостей для просторового руху, камерою можна крутити як завгодно, пролітати над об'єктами, наближатися та ін. Тут важливо не боятися відійти від кіношного підходу.

На проекті «Викрадена принцеса» багатьох аніматорів наймали на аутсорс. Режисер, в першу чергу, повинен визначити, якого стилю він дотримується, а потім максимально детально описати стилістику, зібрати максимально великий пакет інформації, референсів для команди. Головне завдання – шоти не повинні відрізнялися за якістю, а персонажі мають залишалися «рівними» у ході всього фільму. Потрібно бути готовим до корекцій, в повному метрі – це 6-7 корекцій, але це запорука якісної анімації.

FILM.UA Факультет продовжує серію семінарів і майстер-класів. В цьому році ще не раз ми надамо можливість поспілкуватися з кращими експертами України та світу. Слідкуйте за новинами на сайті FILM.UA Факультет і сторінці Facebook. До нових зустрічей!