ru uk

Конспект майстер-класу «Як створити рейтинговий серіал за обмежений бюджет. Секрети роботи шоуранера в умовах українського ринку».
13 лютого відбувся майстер-клас «Як створити рейтинговий серіал за обмежений бюджет. Секрети роботи шоуранера в умовах українського ринку».


Спікер:
Юлія Міщенко
– шоуранер, керівник напрямку виробництва довготривалих серіалів FILM.UA Group.

Юлія Міщенко наразі працює над виробництвом українських серіалів для українських телеканалів. Лекція була побудована на прикладах проектів:

х/с «Черговий лікар» – перша україномовна медична мелодрама. Кількість сезонів: 5 (200 серій).
4-й та 5-й сезони – у виробництві. 

х/с «Жіночий лікар» – український російськомовний багатосерійний телесеріал про пологовий будинок обласної клінічної лікарні. Кількість сезонів: 3 (140 серій). Серіал транслювався на телеканалах «Інтер», «ТРК Україна». У 2012 році серіал був нагороджений премією «Телетріумф» у трьох номінаціях.

Досвід команди Юлії показує, що навіть оперуючи маленькими бюджетами, можна створювати хороші міцні продукти. На думку спікера, єдиним секретним інгредієнтом успіху є дисципліна і порядок в ході виробництва, чітке розуміння кожного, що він повинен робити, коли і як.

«Ми не виносимо мозок більше, ніж платимо» (с)

Існує дві концепції створення серіалу. В першому випадку знімальна група отримує готовий сценарій, веде розрахунки, після чого розуміє бюджет кожної серії, сезону. При такому підході від моменту написання сценарію до ефіру проходить дуже багато часу. Реалії українського ринку – інші. Зазвичай сценарії пишуть під виробництво, і знімальний період починається раніше, аніж дописується повністю весь сценарій – це друга концепція.

Про роботу з українськими каналами.

Канали зазвичай замовляють виробництво серіалів для певного слоту, чітко розуміючи тематику контенту, вподобання своєї аудиторії. Також канал умовно знає, яку суму треба витратити на виробництво, аби отримати необхідний рейтинг.

Про кастинг.

Команда Юлії розробила власну концепцію роботи відділу кастингу, що дозволяє значно скоротити витрати часу та людських ресурсів, які часто є розкішшю в умовах українського ринку. На кастинг приходить багато акторів-аматорів. Звичайно міцна історія не може бути збудована на недостатньо досвідчених кадрах, проте деякі з них можуть грати самі себе. Це в першу чергу стосується малобюджетних серіалів, як «Черговий лікар». Суть методу полягає в тому, що для кожного актора записують три відео: візитка, дві сцени на різні конфлікти. Візитки достатньо аби оцінити досвід кандидата як актора та отримати уявлення про його людські якості. Сцени на конфлікти дають можливість виділити домінуючу органіку людини: агресор вона чи жертва. Кожна зі сцен займає приблизно пів сторінки, цього достатньо, щоб побачити, як людина тримає текст, чи може його запам’ятати. Перед початком роботи команда відділу кастингу вивчає сценарій, складає каст-листи, узгоджує їх з шоуранером та режисером, а потім відбирає приблизно по п’ять варіантів на кожного героя.


Про роботу з акторами.

Юлія особисто знайомиться з кожним актором, щоб одразу пояснити всі особливості роботи. Також одним із правил роботи команди є гарантування акторам кількості змін, відсутності переробітку, дотримання узгодженого графіку. І може здаватися, що важко знайти досвідченого актора за невеликий бюджет, але люди шукають не тільки гроші. Юлія вважає, що довгі проекти – це хороша школа для акторів. Обов’язковими є акторські читки – автори, відповідальні за вертикальну лінію сценарію разом з режисером розбирають основні конфлікти історії, працюють над тим, щоб кожен актор розумів свого персонажа.

Про сценарій.

«Сцена без конфлікту – гроші на вітер» (с)

Юлія переконана, що хороша історія може врятувати малий бюджет. Драматургія – вічна і завжди працює. Якщо історія правильно пропрацьована на даний слот і аудиторію, вона буде тримати глядача, незалежно від бюджету.

Про роботу команди авторів.

Усі розуміють, що одну і ту саму історію можна розповісти багатьма способами. Ядро групи авторів на проектах Юлії складається з 10-15 осіб, а за весь період роботи над серіалом може працювати до 40 осіб. Тому важливо проводити системні тренінги та заняття, щоб усі автори писали однаково. Форматна історія має складатися з певних речей. Під час тренінгів авторам пояснюють, яким чином будувати кожну серію, які є обов’язкові сцени, гачки, гумористичні сцени тощо, а автор має вписати свою історію в цей шаблон. Тренінги зазвичай тривають кілька годин, на них присутні шоуранер та автори, консультанти. Мета таких занять: зробити авторів технологічними. Вони мають розуміти можливі напрямки зйомки на кожній з локацій, що можна зняти, а що ні. Це значно заощаджує час.

Про етапи роботи над сценарієм.

Шоуранер повинен сам вміти робити все те, що вимагає від своєї команди. Юлія завжди пише першу та заключну серії сезону, а також основні переломні моменти.
Етапи роботи над частинами сценарію: написання синопсису, поепізоднику, діалогів, заявки. В команді Юлії один автор ніколи не пише один сценарій від початку і до кінця, а також існують дуже чіткі часові межі на роботу над кожним етапом.

FILM.UA Факультет продовжує серію семінарів і майстер-класів. В цьому році ще не раз ми надамо можливість поспілкуватися з кращими експертами України та світу. Слідкуйте за новинами на сайті FILM.UA Факультет і сторінці Facebook. До нових зустрічей!