ru uk

Конспект майстер-класу «Робота режисера кіно»25 січня відбувся майстер-клас Ахтема Сеітаблаєва про режисуру кіно. На прикладах художніх фільмів «Хайтарма», «Чужа молитва» та «Кіборги» Ахтем ділився досвідом роботи режисера, відповідав на численні запитання з залу.

Спікер: 

Ахтем Сеітаблаєв – актор театру та кіно, кінорежисер. Заслужений артист АР Крим. Ведучий військово-патріотичного ток-шоу «Хоробрі серця» на телеканалі «1+1». Директор державного підприємства «Кримський дім».  

«Головне завдання режисера – зібрати хорошу команду, а потім не заважати їй знімати кіно» (с)

«Не секрет, що кіно – це більше виробництво, ніж спектакль. Кіно – це технологічний процес» (с)

«Творця можна судити лише по тим законам, які він сам собі написав» (с) 

Про освіту.

На думку Ахтема, школа режисера повинна бути досить консервативною для того, щоб дати певний фундамент і базис, в майбутньому всіх канонів можна не дотримуватися: не звертати увагу на монтажність, чітку розповідь історії, на те, що персонаж повинен змінюватися. Але відмовитися від усього цього можна лише тоді, коли ти чітко розумієш, як правильно.

Про мотивацію.

Головне вірити в те, що робиш. Якщо це цікаво, емоційно, переконливо, динамічно, елегантно, читається думка  ви на правильному шляху.

Про «Хайтарму».

Ахтем розповів, чому цей фільм такий важливий для нього і для всього кримськотатарського народу. Він мріяв зняти його протягом 10 років, а після довгих пошуків фінансування зіткнувся із забороною на показ. Спочатку «Хайтарму» взяв у прокат всього один кінотеатр в Сімферополі. Ахтем ділився спогадами про труднощі, з якими довелося зіткнутися. Проте у результаті фільм був показаний в більш ніж 50 країнах світу.
Зйомки «Хайтарми» тривали 28 днів – з 2 жовтня по 29 жовтня 2012 року. Група працювала в Бахчисараї, місцеве населення не могло залишатися байдужим до тематики фільму, дуже багато людей з'їжджалися з усього Криму, щоб допомогти зняти фільм. В основному це були люди похилого віку, іноді в масових сценах на майданчику були присутні до 1500 людей. Незважаючи на настільки гостру тематику, знімальній групі вдалося м'яко показати депортацію, що зробило фільм доступним для аудиторії «12+».

Про «Чужу молитву».

Через складну політичну ситуацію фільм про Крим знімали в Грузії. Ахтем ділився досвідом підбору локацій, роботи з акторами з різних країн, про проблеми взаємодії на майданчику людей, які не розуміли мову один одного і про їх вирішення.

Про підбор акторів. 

Ахтем рекомендує обирати для проб найскладніші сцени, в яких одночасно може бути присутнім і лірика, і драма. Ахтем згадав радянського актора і режисера Михайла Ульянова, який говорив, що в кожній ролі актора повинна бути хоча б одна сцена, де він грає на всю. Ця сцена може за підсумками не ввійти в фільм, але на пробах важливо побачити цю акторську гаму – її широту.

Про успіх.

Іноді складно навіть сформулювати, про що був фільм. Але якщо в глядацькому залі з'явилося відчуття, що щось сталося – обмін думками, енергією, натхненням – фільм вдався.

FILM.UA Факультет продовжує серію семінарів і майстер-класів. В цьому році ще не раз ми надамо можливість поспілкуватися з кращими експертами України та світу. Слідкуйте за новинами на сайті FILM.UA Факультет і сторінці Facebook. До нових зустрічей!