ru uk

Конспект майстер-класу «Бюджетування візуальних ефектів»

22 грудня відбувся майстер-клас «Бюджетування візуальних ефектів».

Спікер:
Єгор Борщевський, директор компанії POSTMODERN Digital.


На думку спікера, українська індустрія кіно росте, правила її роботи ще формуються. У Голлівуді є певні стандарти, у нас же вони поки що відсутні. Проекти дуже відрізняються між собою, кожен раз доводиться робити щось нове. Тому бюджетування – це теж творча робота. Бюджетування – це не просто таблиця з цифрами, це багатогранний процес, підходити до якого варто комплексно. Необхідно одночасно вкластися в терміни, фінанси, отримати максимальну якість, при цьому мінімізувати ризики і прийти до результату. Існує три основні чинники: гроші, ресурси і час. Найголовніше тут адекватно оцінювати ресурси і відповідно ставити цілі. Якщо грошей, часу і ресурсів менше, то і цілі проекту повинні бути менше.

Не буває «Аватара» за мільйон доларів. (с)

Існує матриця виробництва фільмів. До неї входять наступні етапи: розробка, пре-продакшн, продакшн і пост-продакшн. Всі процеси при виробництві фільмів повинні цій матриці відповідати.
Що стосується роботи VFX:
розробка – створюється концепт арт
препродакшн – розроблюються візуальні ефекти
продакшн – ассетування і супервайзінг
постпродакшн – робота над секвенціями.
Тому про візуальні ефекти необхідно починати думати з появою першого драфту сценарію. Уже на цьому етапі VFX-продюсер і VFX-супервайзер можуть давати свою експертизу і брати участь в розробці фільму. На думку Єгора, чим більше людей залучено до розробки проекту, тим більш він буде успішний. Чим більше людей з різних сторін включаються у творчий процес, тим шанси на успіх фільму більші. Якщо у виробництві фільму передбачається VFX, то підготовчий період повинен бути більшим за часом і ресурсами, ніж для фільму без VFX.

Overbudget буде завжди, якщо не підключати команду VFX на початку. (с)

В ідеалі режисер повинен бути більше менеджером, ніж візіонером, а кожен з етапів: пре-продакшн, продакшн, VFX і пост-продакшн повинні бути забюджетовані. Тоді, на думку Єгора, формується нормальна і зрозуміла схема роботи для всіх. Важливо розуміти, що на етапі розробки не можна говорити про бюджет, а тільки лише про поступовий до нього рух. На перших етапах VFX-продюсер не відповість вам на запитання «скільки?». Тут коректно говорити про так звані ліміти. Виходячи із загального бюджету фільму, прочитаного сценарію, проаналізованого і враховуючи власний досвід та експертизу, VFX-продюсер може дати попередній висновок, але він може відрізнятися від фінального бюджету на ± 40%. В рамках цього ліміту починається робота, він коригується по мірі надходження інформації і в кінці перетворюється в бюджет. На етапі розкадровки або аніматика ліміт наближається до фінальних цифр на ± 30%, на етапі цифрової візуалізації – ± 10%, на етапі фінального монтажу – ± 3%. Багато департаментів можуть озвучити конкретну суму одразу, але VFX – це остання ланка.

Про завдання VFX-продюсера.

VFX-продюсер стоїть між генеральним продюсером і своєю командою. Його завдання вибудувати чітку комунікацію на всіх рівнях, а також закликати режисера дати якомога більше візуальних образів. Спочатку фільм з'являється у вигляді тексту, але фінальний результат – картинка. Тому дуже важливо правильно донести людям завдання і підключити команду VFX до візуальної розробки, якою займається творча група. Ще на етапі розробки необхідно отримати максимально можливу кількість інформації щодо локацій, атмосфери фільму, ключових сцен.
До завдань VFX-продюсера також відносять контроль і звітність по бюджету проекту. Зокрема, ведуться такі робочі документи: зведена таблиця план-факт, графік платежів, комплект кошторисної документації, звіт про рух коштів.
Єгор детально розповів про всі етапи роботи, які необхідно пройти на шляху до детального бюджету і реалізації проекту: про режисерський сценарій, деталізацію завдань, сторіборди, цифровий превіз і тех.віз. Кожен з етапів – це скорочення ризиків.

Але найбільший творчий ризик - робота з неадекватними людьми. (с)

Причинами непередбаченого зростання бюджету в ході роботи можуть бути:

  • неоднозначне трактування завдань проекту всіма учасниками процесу
  • економія на препродакшні при роботі з візуальними ефектами
  • помилки на попередніх етапах виробництва
  • творчі експерименти на етапі виробництва, а не на етапі препродакшну
  • різносторонні завдання.

Кожна компанія використовує своє програмне забезпечення, його варіантів досить багато на ринку, але важливо використовувати саме професійний софт.

FILM.UA Факультет продовжує серію семінарів і майстер-класів. В цьому році ще не раз ми надамо можливість поспілкуватися з кращими експертами України та світу. Слідкуйте за новинами на сайті FILM.UA Факультет і сторінці Facebook. До нових зустрічей!