ru uk

Конспект майстер-класу «Оператор-постановник і продюсер. Оптимальні рішення креативних завдань»

30 листопада відбувся майстер-клас «Оператор-постановник і продюсер. Оптимальні рішення креативних завдань» оператора-постановника Олексія Ламаха та креативного продюсера Тали Пристаєцької.

Лекція була побудована на ексклюзивних матеріалах багатосерійної костюмованої драми «Кріпачка» – спільного проекту FILM.UA та телеканалу СТБ. Пропонуємо переглянути короткий конспект.

Про особливості проекту.

У грудні минулого року було прийнято рішення про запуск костюмованого серіалу на 48 серій. Від початку домовилися про те, що над проектом працюватимуть дві режисерські команди – дві творчі групи, які поділять між собою по 24 серії (по 4 послідовно), але будуть рухатися в єдиному стилістичному напрямку. Тала Пристаєцька – креативний продюсер серіалу, розповіла про те, як на проект прийшов Олексій Ламах, і з якими проблемами зіштовхнулася команда, маючи двох операторів-постановників.

Тала: «Креативний продюсер – суддя між художниками, режисерами та операторами. Це людина зі смаком, що бачить повністю матеріал і продукт в голові. Як правило, він знаходиться на стороні творчої групи, але при цьому зв'язує її з фінансовою групою, що дуже важливо».

Про те, як затверджувалися творчі рішення.

Два різних оператора-постановника на проекті відстоювали різну оптику. У зв'язку з чим, продюсери були змушені піти на незвичайний експеримент. Можливо, він був не дуже вигідний з фінансової точки зору, але, як показала практика, виправдав себе. Було виділено по п'ять пробних змін для обох знімальних груп, і кожна з них знімала з тим набором техніки, який заявила в своєму райдері. Після відзнятий матеріал порівняли, і так було прийнято рішення, з якою саме лінійкою оптики працювати. У обох операторів-постановників була можливість наочно показати, до якого результату вони прагнуть.
Олексій розповів, що за 10 років практики вперше зіткнувся з таким ретельним підготовчим періодом, і не тільки продюсерським, але і креативним. Це перший проект Олексія, де креативний продюсер весь час знаходиться на майданчику поруч зі знімальною групою. Тала і Олексій ділилися досвідом ефективної комунікації між членами знімальної групи при виборі стилістики, підходу до зйомки.

Олексій Ламах про складнощі на проекті.

На думку Олексія, головне для оператора – це знайти свого режисера, але на «Кріпачці» він зіткнувся з абсолютно незнайомим режисером, тому знадобився певний час, аби знайти спільну мову. На майстер-класі багато говорили про світлові рішення. Всі звикли знімати з певними стандартними видами освітлювальних приладів, але на історичному проекті довелося мати справу зі свічками і намагатися відтворити реалістичне освітлення в інтер'єрі. На думку Олексія, ще 10 років тому це було б неможливо, тут потрібно віддати належне сучасним камерам і освітлювальному обладнанню. На прикладах ексклюзивних робочих матеріалів спікери розповіли про те, як виставлялися кадри в кожній із знімальних груп, обговорили стилістику, динаміку кадрів, рух камери, рішення по освітлювальній техніці, окремо при зйомках в павільйоні і на натурних майданчиках.

Про підхід до бюджету.

Продюсерська група намагалася по мінімуму обмежувати операторів і художників, тому що саме на роботі цих департаментів будується візуальна частина проекту. Як і на будь-якому іншому проекті, на «Кріпачці» не обійшлося без оптимізації бюджету. Але вона здійснювалась поступово, і статті по арт-департаменту та техніці скорочували в останню чергу.

Про пошуки референсу.

Спікери рекомендують ніколи не використовувати в якості референсу виробництво, яке не відповідає вашому ринку технологічно або за рівнем бюджету. Тому для «Кріпачки» обрали близький нашому – російський ринок, а саме, другий сезон історичного телесеріалу «Катерина». Обидва проекти – костюмовані драми, але є кілька принципових відмінностей. Якщо «Катерина» – це більше екшн з палацовими інтригами, то «Кріпачка» – це драматична історія з величезною кількістю персонажів, з кількома однаково важливими сюжетними лініями, що передбачає зовсім інший стиль розповіді. У «Катерині» в основному присутні палацові інтер'єри, в «Кріпачці» – величезна кількість різних за соціальним рівнем об'єктів – від сільських хат до борделів і панських покоїв. Творці «Кріпачки» не були впевнені, що українському ринку вистачає досвіду, і тримали в голові картинку російського серіалу, яка змогла б виручити. Але стиль «Кріпачки» виходить унікальним, ні до чого не прив'язаним. Тому на якомусь етапі референс перетворився з предмета наслідування в спосіб аналізу помилок попередників і їх уникнення.

Про натхнення та мотивацію.

Олексій вірить у те, що український ринок вже готовий знімати якісний конкурентоспроможний продукт в наших умовах і бюджетах. Але потрібно постійно знаходити для себе те, в чому можна розвиватися.
Рецепт успіху спікера в тому, що абсолютно на кожному проекті необхідно намагатися відточити певний прийом, довести його до ідеалу. Це може бути робота з портретами або рух камери. Навіть якщо «душа не лежить» до проекту, досвід, отриманий від таких вправ залишається з вами назавжди.

Про одну з найбільш екстремальних комбінацій на майданчику – режисера-оператора.

Олексій працює в кліпах і рекламі в якості режисера-оператора і бачить в цьому тільки плюси. Режисер-оператор тримає у себе в голові цілісну картинку проекту, сам розуміє, чим можна жертвувати заради драми, сюжету або більш важливих сцен. Така комбінація економить багато часу на етапі підготовки, проте важливо знайти хорошого другого режисера. Олексій вірить, що таке поєднання може бути ефективним і в великому кіно, і незабаром сподівається на дебют у цій ролі.

FILM.UA Факультет продовжує серію семінарів і майстер-класів. В цьому році ще не раз ми надамо можливість поспілкуватися з кращими експертами України та світу. Слідкуйте за новинами на сайті FILM.UA Факультет і сторінці Facebook. До нових зустрічей!