ru uk

Конспект майстер-класу «Український ринок контенту: #зрада або #перемога?»

2 листопада відбувся майстер-клас Вікторії Ярмощук «Український ринок контенту: #зрада або #перемога?».

Вікторія Ярмощук - директор Media Resources Management, виконавчий директор Української кіноасоціації.

Вікторія представила звіт про зміни і досягнення індустрії кіно і телебачення з 2013 року. Представляємо короткий конспект лекції.

Ні для кого не секрет, що ринок дуже змінився. Основні зміни торкнулися економічної, політичної і соціальної сфери. Змінилися переваги глядацької аудиторії, на ринку стало набагато менше грошей, в зв'язку з чим виробники контенту почали використовувати інші схеми і моделі роботи, шукати нові партнерства.

Про рекламний ринок.

Використовуючи звіти Всеукраїнської рекламної коаліції, Вікторія показала зміни обсягів рекламного ринку 2013-2016 років, а також прогноз на 2017 рік. Незважаючи на те, що цифри в гривнях показують позитивну динаміку, важливо зазначити, що в доларовому еквіваленті ринок сильно впав. Гроші, зароблені на рекламі, зазвичай використовують для виробництва контенту, вартість якого обчислюється як раз в доларах.

Але є і позитивні аспекти. Падіння ринку реклами змусило виробників шукати нові методи монетизації контенту, приділяти більше уваги міжнародним продажам, а також створювати digital-платформи. Почалось розвиватись платне телебачення, зросла частка супутникового і кабельного ТБ.

Про структуру ефіру.

Більшу частину ефіру з 2016 року почали займати ТВ-шоу. Зменшення частки серіалів в ефірі пояснюється тим, що їх виробництво дорожче і довше. Але цей вид контенту залишається улюбленим для українського телеглядача. Вікторія демонструвала слайди з аналізом топових програм 2016-2017, а також «мапу» цільових аудиторій телеканалів.

Саме зараз час пропонувати свої ідеї телеканалам, тому що всі шукають нове і як ніколи готові до експериментів. 

Про український контент в ефірі.

Основна тенденція - колосальне збільшення обсягу українського контенту в ефірі. Індустрія за 3 роки змогла збільшити частку національного продукту в ефірі з 30% до 70%, не втративши при цьому аудиторію, що говорить про величезний потенціал.

Про законодавче регулювання.

Заборона російського контенту простимулювала величезне зростання виробництва національного продукту, а також призвела до поліпшення його якості.

Про кіно.

Вікторія представила звіт, підготовлений спільно з Держкіно. Аналіз проводився за 2013-2017 роки.

Основні тези:

  • українці стали більше ходити в кіно;
  • в країні будуються нові кінотеатри;
  • кількість квитків, проданих на українські фільми зросла більш ніж в 4 рази;
  • з'явилося глядацьке українське кіно, а не тільки авторське;
  • державна підтримка галузі зросла більш ніж в 3 рази;
  • кількість заявок, поданих в Держкіно для отримання підтримки, зросла в 2 рази;
  • українські фільми почали конкурувати в прокаті з європейськими та американськими за касовими зборами.

Все це говорить про те, що ринок розвивається. Але, в той же час, створити і окупити кіно в Україні просто неможливо. Єдиний вихід - продавати кіно в інші країни.

Про державну підтримку кіно.

Державна підтримка дуже важлива, адже це не тільки додаткове фінансування, а й певний імідж в очах зарубіжних партнерів. Проект викликає більше довіри, а в деяких випадках державна допомога є обов'язковою вимогою для отримання додаткового фінансування за європейськими програмами. Наприклад, європейський фонд Eurimages і програма Східного партнерства «Креативна Європа» приймають заявки тільки від проектів, що мають відповідну підтримку.

Далі говорили про систему повернень коштів (cash rebates) в Україні та світі. Наша індустрія дуже чекає прийняття численних підзаконних актів, після чого Закон про держпідтримку кінематографа зможе вступити в силу і встановити в Україні cash rebates на рівні 16,6%.

Це означає, що, якщо в Україну приїдуть знімати зарубіжний проект, держава компенсує закордонному продакшну 16.6% кваліфікованих витрат на виробництво.

Поява даної практики безсумнівно вигідно багатьом сферам. В країну будуть надходити нові гроші, державна скарбниця поповниться податками, це вигідно готелям, ресторанам, збільшиться інформованість про Україну за кордоном і т.д.

Про роль України на міжнародному ринку.

Вікторія підкреслила важливість збільшення обізнаності про українську індустрії кіно в світі. Різноманітні міжнародні фестивалі і пітчинги - прекрасна для цього можливість, і тут теж є позитивні зміни.

Тільки в цьому році було організовано три українських стенди на найбільших світових кінофестивалях: у Берліні, Каннах та Торонто, а також на фестивалі анімації в Ансі та фестивалі короткометражного кіно в Клермон-Ферран.

Не можна не згадати про участь України в міжнародних пітчинг і форумах. У 2017 році українські проекти відвідали Бордо, Штутгарт, Барселону, Ансі, Тулузу, Оттаву, Квебек, Мілан і Берлін. Зокрема, успішне виведення на міжнародний ринок відбулось з анімаційними проектами «Мавка. Лісова пісня» (повнометражна анімація) і «Мама поспішає додому» (серіальна анімація).

Також три фільми, в створенні яких брала участь Україна, претендують потрапити в список номінантів премії Оскар 2018, як «Кращий фільм іноземною мовою». Це «Межа» від Словаччини, «Рівень чорного» від України і «Іній» від Литви.

FILM.UA Факультет продовжує серію семінарів і майстер-класів. В цьому році ще не раз ми надамо можливість поспілкуватися з кращими експертами України та світу. Слідкуйте за новинами на сайті FILM.UA Факультет і сторінці Facebook. До нових зустрічей!