ru uk

Конспект майстер-класу Олеся Саніна про режисуру кіно

16 березня в рамках програми SKILL BILL Pro відбувся майстер-клас Олеся Саніна про режисуру кіно.

Олесь Санін - український кінорежисер, актор, а також оператор, продюсер, музикант і скульптор.

Представляємо основні тези виступу спікера.

Про тенденції в кіно.

У кіно відбулася технічна революція. Раніше, для того, щоб зняти кіно були необхідні кіностудія, павільйони, камери, плівка. Зараз у кожного в кишені - своя кіностудія, яка дозволяє зняти, змонтувати і тут же транслювати власний контент.

Важливо розуміти, що комерційний ринок блокбастерів не може відображати тенденції в кіно. Глядач став головним, він диктує правила гри, визначає попит.

Україна досі перебуває на етапі перелому постіндустріального періоду. Але, якщо раніше взагалі не йшлося про касові збори, то зараз в країні вже існують приклади виробництва фільмів, які мають очевидний успіх у глядача. З'явився прецедент  -  можна повернути витрачені гроші. Україна інтегрується в англомовний світ. Після Майдану в нашій країні яскравою стала тенденція Чарлі Чапліна, коли маленькі люди стають героями. Тема війни актуалізувала безліч історій простих людей.

Кіно - така річ, що якщо це класна історія, то людям все одно, якою мовою його дивитися.

Революційним стала поява анімаційного героя, наприклад, Аватар або Голума, які нічим не відрізняються від живої людини. Але проблема в тому, що таких персонажів складно капіталізувати. Про живих акторів багато говорять, обговорюють їх особисте життя, від них є новини, їх ім'я коштує грошей. Анімаційний герой не може стати повноцінною зіркою, так як живе тільки в фільмі.

Про класичні помилки режисерів.

Режисер - НЕ ментор фільму, не він знімає фільм.

Біля камери стоїть оператор, знімає актора, який вивчив текст, якого одягнув художник і костюмер і т.д. Найближча професія до режисера - це диригент. Він точно так не грає на інструментах сам.

Професія режисера - це, в першу чергу, дати іншим людям можливість розкрити свої таланти і влучно донести те, чого ви хочете досягти. Останнє, що може робити режисер - це тиснути авторитетом на знімальному майданчику. Така поведінка може означати тільки те, що у нього не достатньо аргументів і професійної підготовки.

Необхідно об'єднувати уявлення режисера з професіоналізмом учасників знімальної групи. Ця синергія дуже важлива, і дасть кращу якість, ніж всі окремо.

Поезія, музика, образотворче мистецтво - це види мистецтва, якими можна займатися самостійно. Кіно - це специфічний вид мистецтва, в ньому задіяно багато видів творчості і людей. Режисер повинен розуміти, що він головний, він стоїть біля пульта, але не потрібно кожен раз це всім доводити.

Дуже важливо приділяти належну увагу підготовчим роботам, це дає можливість групі краще зрозуміти бачення і задумку режисера.

Розкадровки та банальні записки на полях допоможуть в разі, коли фільм «втомився». Таке часто буває, особливо в повнометражних картинах, коли група стомилася, виникає криза довіри, люди можуть перестати бачити кадр.

Якщо ви не знаєте, що знімати, просто посміхайтеся і дайте це зробити професіоналам.

Режисера можна порівняти з Колумбом. Проблема в тому, що його команда не хоче ніякої Америки, вони просто хочуть отримати золото і повернутися додому. Тому тільки від того, як ви особисто вірите в проект, розумієте, заради чого ви за це взялися, залежить його доля. Якщо у вас є ідея, яка надихає вас, і ви можете це передати іншим - ви відкриєте свою Америку. Якщо ви втратили надію, то вас чекає доля іншого капітана - Кука. Команда корабля просто позбулася капітана, сказавши, що його з'їли аборигени.

Розповівши історію появи фільму Мамай (2003), Олесь Санін закликав слухати себе, зняти хоч раз в житті те, чого просить душа, можливо саме це буде мотивувати все життя. Ніхто не заперечує важливість і необхідність професійних знань і навичок, але не існує інструкції по мистецтву.

Але якщо не вийшло «по любові», то не потрібно це робити за гроші.

Про критерії відбору в команду.

Головне - мотивація людини працювати з вами в даному проекті. При цьому він в своїй професії повинен знати більше, ніж ви, вміти зробити крутіше, ніж ви. Інакше, навіщо його наймати?

Не буває просто класного оператора, але є класний оператор конкретно для вашого фільму. Точно так же в цій індустрії не існує ідеального режисера, який зможе зняти все.

Олесь Санін радить остерігатися випадкових людей. Хоча не виключено, що іноді легше навчити нового людини всьому, чим отримати на майданчик цинічного професіонала, який отримав негативний досвід на якомусь іншому проекті.

Люди, які навчилися грати на розстроєних  інструментах - це катастрофічна проблема.

Дуже важлива професія - другий режисер. Це довірена особа на майданчику, яка допомагає з плануванням - одним з найважливіших етапів знімального процесу.

Планування - це паралельна робота над ще одним проектом, в якому враховані всі можливі додаткові умови основного: інша погода, додатковий персонал і тд.

Олесь Санін зазвичай працює з двома помічниками: «1st assistant» і другий режисер.

Другий режисер займається плануванням і розробкою зйомок, практично як продюсер. При цьому головний режисер бере активну участь у всіх цих процесах, адже потрібно врахувати безліч чинників: побудувати графік зйомок максимально логічно і зручно для команди, врахувати погодні умови, зауважити на час для акторів на вживання в роль, репетиції.

Перший асистент працює безпосередньо на знімальному майданчику. Ця людина повинна вміти добре контактувати з акторами, розуміти весь знімальний процес, швидко орієнтуватися. Його робота - це організація конкретного знімального дня, робота «тут і зараз». Перший асистент багато спілкується з режисером, обговорює всі ідеї, він точно знає, чого режисер хоче домогтися - це найближча людина. Часто буває, що перший асистент - чудовий організатор і режисер, який просто боїться знімати своє кіно. Він повинен володіти критичним мисленням, розуміти, як перезняти сцену, якщо на майданчику стався ядерний вибух.

Але «1st assistant» у нас і за кордоном - це дві різні професії. В Америці і Європі є спеціальні школи, які навчають саме цієї професії.

Про поводирів (2013).

Станіслав Боклан, який зіграв головну роль, на майданчику працював в спеціальних лінзах, виготовлених на замовлення, в яких дійсно нічого не бачив. Це екстремальні умови, адже очі - це дзеркало душі актора, його навички і досвід, а тут все це відібрали.

Актора на роль Пітера Шемрок шукали півтора року, а знайшли буквально за 4 дні до початку зйомок. Кастинг пройшло понад дві тисячі дітей, чотири кастинг-групи працювали за кордоном.

Про людей.

Дуже важливим є побудувати довірчі людські відносини у команді. Люди від природи хочуть бути почутими. Олесь Санін закликає бути уважними до учасників групи. Чи не складно подумати про те, що в павільйонах завжди протяг, а у актриси в цій сцені голі ноги. Вирішивши мінімальну проблему, ви отримаєте велику віддачу, а це не може не позначитися на кінцевому результаті.

Існує безліч видів мотивації. На одну з зйомок Олесь спеціально запросив актора західної школи. Дивним здавалося те, що йому запропонували епізодичну роль. Але всі інші актори на майданчику мимоволі почали тягнутися до класу західної школи, прагли відповідати рівню.

FILM.UA Факультет продовжує серію семінарів і майстер-класів SKILL BILL. В цьому році ще не раз ми надамо можливість спілкування з кращими експертами України та світу. Слідкуйте за новинами на сайті FILM.UA ФАКУЛЬТЕТ і сторінці Facebook. До нових зустрічей!