ru uk

Конспект майстер-класу Олексія Гончаренка «Великі шоу і ТБ-проекти»

7 лютого відбувся майстер-клас Skill Bill Start «Великі шоу і ТБ-проекти». Експертом виступив генеральний продюсер компанії Friends Production, Олексій Гончаренко.

Перед початком майстер-класу організатори оголосили про старт прийому заявок на міжнародний конкурс SMALL WORLD. BIG IDEAS, який націлений на пошук нових оригінальних ідей форматів розважального жанру на будь-якій стадії виробництва. Конкурс проводиться вже третій рік в партнерстві з міжнародним дистриб'ютором Small World IFT (США) і найбільшим міжнародним ринком аудіовізуального контенту MIPCOM (Франція). Цього року заявки на участь приймаються з 7 лютого до 15 березня. Переможцю конкурсу надається бейдж учасника ринку MIPCOM, а також компанія Small World IFT стає ексклюзивним дистриб’ютором формату-переможця.

Ми пропонуємо вашій увазі конспект виступу.

Проект «Танці з зірками» був першим великим українським шоу. Фінал першого сезону зірвав рекордні рейтинги на українському телебаченні, під час вирішального голосування було відправлено понад мільйон смс-повідомлень. Проект дав українському ринку багато нових кадрів, наприклад, голосом, який викликав учасників на паркет, був нині відомий, Григорій Решетник.

Олексій стверджує, що для телевізійних шоу дуже важлива участь селебрітіс. Але глядачеві потрібні зірки з цікавою, насиченою біографією. Останнім часом можна відзначити тенденцію скорочення «зіркових» програм на телебаченні.

Зараз великі ТВ шоу виробляють in-house - на власних продакшенах телеканалів.

Головна проблема в тому, що немає нових ідей. З вдалих адаптацій форматів, на думку Олексія, можна виділити лише «Голос країни» (The voice of Holland) і «Х-фактор» (The X Factor). Однак ці проекти вже можна назвати старими, а рейтинги українського «Х-фактора» підтверджують те, що даний формат «втомився».

Канали шукають нові талант-шоу, багато хто намагається їх придумати, але поки, на жаль, ніхто не може згенерувати щось глобально нове на світовому ринку.

У Великобританії за першість по рейтингам, до цього часу, борються два формати: «Танці з зірками» (Strictly Come Dancing) і «Х-фактор» (The X Factor). У країні, з настільки великою кількістю зірок і розвиненою індустрією шоу-бізнесу, такі формати можуть йти безкінечно.

Специфіка «Х-фактору» Великобританії в тому, що він орієнтований на шоу-бізнес. Він не зосереджений на життєвих історіях людей, як в Україні, а більше націлений на те, щоб створити нових зірок для країни. 90% їх шоубізу - це «Х-фактор».

«Фабрика зірок» - один з улюблених проектів Олексія Гончаренка. Другий сезон, створений з Наталією Могилевською, і третій - з Валерієм Мелазде стали найвдалішими. Спочатку планувалося створити формат під шоу-бізнес, тому багато учасників співали під фонограму, більше уваги приділялося зовнішнім виглядом героїв, ніж їх внутрішнього світу. Проект ставив перед собою завдання створити артистів, які змогли б співати на естраді. Як ми бачимо, творцям вдалося досягти своїх цілей.

Формат «Фабрики зірок» - дуже цікавий, але складний. Якщо проводити паралель з «Голосом країни», то в останньому закладена драматургія, присутній конфлікт між журі і кандидатом, прослуховування проходять наосліп, глядач переживає, до кого з учасників повернуться судді, кого виберуть. «Фабрика» ж - більш трудомісткий формат, тому що потрібно самим відібрати кандидатів, створити їм легенду, під кожного придумати драматургію. Спочатку її немає, потрібно весь час намагатися вивести учасників на певну емоцію. Це складніше, тому як на кастингу люди показують одне, але на сцені і в колективі живуть зовсім інакше. Але все це зробило проект дуже живим, ринок отримав багато нових кадрів.

Ще один відомий проект - мюзикл «За двома зайцями», який став першою продюсерською роботою Олексія Гончаренко. Мюзикл мав великий успіх завдяки його народності. Люди досі цитують Андрія Данилка, який, до речі, не використав слова зі сценарію, а імпровізував в кожному дублі. Крім цього, Андрій виступив у ролі композитора проекту.

Про те, як шукають формати.

«Найбільше цінується проста і лаконічна ідея».

Кращим прикладом в цьому випадку буде програма «Орел і решка». Можна сказати, що ця ідея стала платиновою для авторів. Цікаво те, що про подібне шоу вже говорили, намагалися знімати, але перемагає той, хто реалізовує.

Про те, як шукати ідею.

По-перше, необхідно вивчати ринок - вітчизняний або схожий за аудиторією, розуміти тренди. Тут важливо пам'ятати, що «зірвати банк» на те, що вже було реалізовано - складніше. Хоча тактика «орієнтування на хіти» залишається актуальною у телеканалів, особливо в умовах кризи. По-друге, необхідно точно визначити цільову аудиторію і зрозуміти її потреби.

Знайти для свого глядача те, про що ще ніхто не знімав, зайняти певну нішу.

Дуже важливим елементом формату є наявність, так званого «движка». Це означає, що програма буде працювати з будь-якими провідними, з будь-якими учасниками, буде рейтинговою. Тут знову найкращим прикладом буде «Орел і решка». «Движок» - це, свого роду, гарантія для каналу, тому що її показники можна спрогнозувати.

У пошуку свіжих ідей і пропозицій Олексій дивиться всі розважальні формати, пропоновані на міжнародному ринку, відвідує MIPTV (Канни) і, звичайно, Format Show в Києві, в рамках якого походить фінал конкурсу SMALL WORLD. BIG IDEAS.

Про те, як адаптують формат.

В основному, у великих, успішних форматів є свій супервайзер, який стежить за проектом, може вносити правки, включаючи монтажні роботи.

У дрібних, середніх або старих форматів такого немає. У таких випадках завдання - максимально підлаштуватися під цільову аудиторію каналу. Один і той же формат може мати більш соціальний, драматичний характер, а може бути гумористичним та молодіжним. Після перегляду програми повинна залишатися життєстверджуюча думка і посмішка.

Секрет успіху - це альянс між продюсером, супервайзером і каналом-замовником. Йти рука об руку з каналом настільки ж важливо, як важливо зірці знайти «свого» продюсера, тоді і результат буде відповідний.

Про реаліті і кастинги.

У реаліті дуже мало скрипта, більш того, команда Олексія намагається, наскільки це можливо, віддалятись від постановок. Реаліті зараз в тренді, а кастинг для нього вирішує все. У команді Олексія - три творчих об'єднання, в кожному з яких є свій кастинг-директор.

Реаліті - жанр економний, для нього не потрібні павільйони, додаткова техніка, тому він актуальний в умовах кризи, народжує великий інтерес в Україні.

Про тренди на світовому ринку.

У світі популярністю користуються інтелектуальні шоу (Quiz Show) і квест-шоу, які у нас зовсім не працюють.

Про те, як оформити ідею.

Найпростіший спосіб - оформити ідею в електронному вигляді, для цього існують певні шаблони. Правильніше буде доповнити ідею на папері героями, якщо вже був проведений кастинг. Менеджеру каналу буде набагато простіше визначити ваше розуміння проекту, тому що дуже важливо точно бачити своїх героїв. Найкращим варіантом є, звичайно ж, пілот. При цьому зовсім не обов'язково знімати його повністю, може бути досить і фрагмента, знятого на камеру телефону.

На прохання спрогнозувати, що буде цікаво глядачеві, Олексій відповів, що розважальний жанр - на першому місці. Є і буде.

На майстер-класі також говорили про а жанрі серіаліті, дуже популярному на Заході. Всім відомі програми про сім'ї Кардашьян, Озборн, Періс Хілтон. Особливістю жанру виступає те, що немає чітко прописаних діалогів. Герої реальні, але події навколо них трохи моделюються, є тема і розуміння того, чого потрібно досягти в конкретній сцені.

Якщо Ви пропонуєте свою ідею каналу, завжди потрібно чітко розуміти, якою є ваша роль у проекті. Ви - автор ідеї, продюсер або режисер. Канал не буде вигадувати для вас цю роль. У разі незнання ви показуєте, що ви аматор, дебютант. Ви повинні бути корисні і потрібні цьому формату. Однак, важливо пам'ятати про те, що ідею необхідно юридично запатентувати.

 «Продакшени і канали платять за досвід, не за диплом»

Завдання продюсера - бути психологом, кадровиком, відчувати людей. Хороші кадри - рідкість. Головним, на думку Олексія, є шеф-редактор, який спрямовує всю команду.

FILM.UA Факультет продовжує серію семінарів і майстер-класів Skill Bill. В цьому році ще не раз ми надамо можливість поспілкуватися з кращими експертами України та світу! Слідкуйте за новинами на сайті FILM.UA ФАКУЛЬТЕТ і сторінці Facebook. До нових зустрічей!