ru uk

Короткий огляд дводенного курсу для режисерів від Артема Литвиненко

4-5 лютого відбувся освітній курс Skill Bill Pro від Артема Литвиненко, режисера і співавтора найуспішнішого українського серіалу «Нюхач» - «Професія режисера: бачити результат з моменту затвердження ідеї».

В рамках курсу були розглянуті всі основні етапи роботи режисера над фільмом, співпраця режисера з ключовими фігурами кінопроцесу: оператором, художником-постановником, продюсером, локейшн-менеджерами, звукорежисером, акторами і каскадерами, а також режисером монтажу та другим режисером. Ось деякі тези, які були розкриті в рамках курсу:

Артем почав майстер-клас з того, хто такий режисер. На думку нашого експерта, режисер - це головний диригент, людина, яка керує великим оркестром, і відповідає за кінцевий результат. Кіно - це візуальне мистецтво, тому поряд зі змістовим наповненням, необхідно приділяти належну увагу візуальних образів, створюючи їх зрозумілими незалежно від культурних відмінностей.

Хороший сценарій - точний і повний. Там прописано буквально все. Як приклад слухачам було запропоновано порівняти сценарії «Нюхача» і популярного західного серіалу з відповідними уривками з готових фільмів. Як ми переконалися, відмінності - мінімальні.

Відразу по закінченню роботи зі сценарієм, починається підготовчий період. Одне з найскладніших завдань цього періоду - вибір локацій. Артем рекомендує працювати по референсам. Це дозволить режисерові правильно направити пошуки. Саме на цьому етапі ідея може трансформуватися. Не менш важливі референси і в роботі з художником-постановником.

Важливе завдання підготовчого періоду - блокування. Блокування - розташування і схема руху камер, освітлювального обладнання та акторів в кадрі. Для створення блокувань використовують як схеми, намальовані від руки, так і план-схеми, створені в спеціальних програмах. На цій же стадії повинні з'явитися майстер-плани і розкадровки.

Розкадровки вкрай необхідні для трюкових та екшн сцен. Це дозволяє чітко спланувати зйомки, не втрачаючи часу на майданчику і забезпечує безпеку учасникам складних сцен. Професійні каскадери не тільки самі виконують складні трюки, а й ставлять хореографію бойових сцен акторів.

А ось для сцен з використанням комп'ютерної графіки розкадрувань буде недостатньо. Кількість і особливості спецефектів повинні обговорюватися одразу після написання сценарію, а на майданчику обов'язково повинен бути присутнім супервайзер.

Незважаючи на те, що режисер не несе прямої відповідальності за бюджет, для фільму буде краще, якщо режисер буде розуміти загальний кошторис по фільму. Це дозволить йому приймати рішення, від яких фільм виграє. Наприклад, можна погодитися на менш дорогу локацію, але залучити каскадерів для складної сцени.

В цілому ж, саме режисер задає тон всій знімальній площадці. Потрібно в кожен момент часу пам'ятати про те, що всі департаменти об'єднані однією метою - зняти хороше кіно.

Дуже важливим елементом є музика. Написання музики - особливий творчий процес. Для того, щоб фільм відбувся, необхідно знайти свого композитора.

У другий день курсу велику увагу було приділено роботі режисера з акторами. Артем поділився власними методами роботи, починаючи з кастингу і проб, постановки завдань на майданчику, і закінчуючи особливостями роботи із зірками і дітьми. В рамках курсу також обговорювалися особливості роботи з акторами над інтимними сценами.

Працюючи над фільмом режисерам часто хочеться наповнити його складними образами. Артем рекомендує використовувати образність тільки в тому випадку, якщо ви впевнені на 100%, що образ спрацює, зробивши фільм багатшим і цікавішим, а не спантеличить глядачів. Слухачам представили ряд вдалих прикладів образів з світового кінематографа.

Якщо ж у фільмі присутні сцени погоні або інші динамічні екшн-сцени, їхньому планування потрібно приділити особливу увагу. Як приклад в рамках курсу були розглянуті сцени з Бондіани.

Дуже важливим Артем вважає співпрацю режисера і продюсера. Досвідчений продюсер не тільки контролює фінанси проекту, але і є першим помічником і критиком в кращому розумінні цього слова.

Повертаючись до технічних особливостей, в рамках курсу були також розглянуті робота з чистовим звуком і двома камерами. Незважаючи на деякі складності, Артем зараз віддає перевагу саме запису чистового звуку на майданчику.

Монтаж є важливим інструментом створення фільму. Він дозволяє вести розповідь динамічно, роблячи структуру викладу чіткою і зрозумілою. Чорновий монтаж «Нюхача» здійснювався безпосередньо на майданчику режисером з монтажу. Кожен день продюсер, режисер і інші учасники ввечері дивилися відзнятий матеріал за день, щоб мати більш повну картину роботи над фільмом. Проте, фінальний монтаж завжди контролює режисер фільму, а не режисер монтажу.

Що стосується самоосвіти Артем рекомендував наступне:

Прочитати необхідний мінімум:

  • Смирнов з журналу «625 рядків».
  • Д. Аріжон «Граматика кіномови» ( «АBC режисури») в 2-х томах.
  • Олександр Мітта «Кіно між пеклом і раєм»
  • Лінда Сегер «Як хороший сценарій зробити геніальним»
  • Інтерв'ю, біографії режисерів
  • Сценарії успішних фільмів і серіалів
  • Подивитися 6 відео Hollywood Camera Work
  • Дивитися свої улюблені фільми і розбирати покадрово
  • Знімати більше кадрів, щоб під час монтажу, була свобода вибору
  • Пам'ятати про те, що найголовніше у фільмі - щоб глядачеві було цікаво

Дякуємо всім за участь і чекаємо на наступних майстер-класах Skill Bill!