ru uk

Відбувся майстер-клас, присвячений неігровому кіно, Сергія Буковського та Вікторії Бондар

29 січня відбувся майстер-клас Skill Bill Pro Вікторії Бондар та Сергія Буковського. Говорили про неігрове кіно. Ми підготували для вас короткі тези майстер-класу:

 • Документальне кіно, можливо, не завжди дає глядачеві нову інформацію, але дозволяє зрозуміти характери, отримати новий погляд на історію, змушує переживати.

 • Сергій Буковський та Вікторія Бондар склали список фільмів і книг, які вони рекомендують для перегляду. Ми опублікуємо його додатково.

 • Кількість глядачів документального кіно невелика, всього 2-3 відсотки населення. Але це ті думаючі люди, кому потрібна духовна їжа, і хто в результаті формує громадську думку.

 • При роботі над фільмом «Spell Your Name» («Назви своє ім'я») в студії Universal близько двох місяців пішло на перегляд і сортування інтерв'ю. Це були «балакучі голови», 3,5 тисячі інтерв'ю, зібраних фондом «Шоа» протягом 4 років і зняті в одній крупності. Подолання компоненту «балакучих голів» завжди вимагає певної винахідливості від авторів фільму.

 • Для прискорення процесу аналізу інтерв'ю були залучені редактори, які розшифровували матеріал і передавали тексти інтерв'ю. Три журналістки особливо перейнялися матеріалом і емоційно на нього реагували. В результаті Сергій включив їх до фільму і показав епізоди інтерв'ю через точку зору журналісток, розшифровуючих відео.

 • Інший прийом, який Сергій використовував у фільмі - це потяг, де на столику в купе стоїть комп'ютер, на моніторі якого глядач бачить інтерв'ю з людьми, що пережили Голокост. Поїзд, який спочатку проявляється тільки звуком, а пізніше і картинкою - ми бачимо інтер'єр і вид з вікна потяга - дозволяє з'єднати історію, про яку говорить фільм, з сучасною реальністю.

 • Навіть у форматних, продюсерських документальних фільмах, де майже немає ризиків, саме режисер обирає що знімати, як знімати, а також що і як з цього матеріалу використовувати у фільмі.

 • Герої фільму, навіть найтрагічніші, не можуть бути «стерильними», тобто абсолютно трагічними або абсолютно позитивними, без своїх слабкостей - таким героям не повірять. У суперечках про подачу героїв з американськими продюсерами, надзвичайно толерантними до жертв Голокосту, вдалося виграти саме з таким твердженням.

 • Найважливіше в кіно - це структура, побудова фільму. Структура - це інструмент, вміле використання якого полягає в тому, щоб її не було відразу видно, в цьому випадку фільм «затягує». Структура фільму «Живі» створена через прочитання щоденників британського журналіста Гарета Джонса (Gareth Jones), який розповів світові про реальність і голод в 1932р., але світ не відреагував. Інтерв'ю з людьми, що пережили Голодомор, склали основний матеріал фільму, а структура вибудована через розповідь про долю Гарета Джонса, знахідку і прочитання його щоденників сином його внучатої племінниці, на горищі якої і були виявлені щоденники.

 • Кожен документальний фільм пов'язаний з великим серйозним розслідуванням і дослідженням. Для фільму «Живі» працювало кілька дослідницьких груп, з людьми, що пережили Голодомор, проведено безліч інтерв'ю-переговорів до зйомок. При підготовці до зйомок був найнятий психолог для тренінгу всієї знімальної групи, щоб зрозуміти, як працювати з людьми старше 80 років, що пережили трагедію. Під час інтерв'ю, звичайно ж, не задавалися питання, які були заплановані для зйомок. Це важливо, інакше під час зйомок був би втрачений ефект неочікуваності. В результаті було записано 60 синхронів, але у фільм увійшло набагато менше.

 • Не можна забувати про відповідний документообіг, підписання всіх дозволів з усіма учасниками зйомки. Для багатьох територій, включаючи США, без цих документів фільм неможливо продати або показати.

 • При роботі з архівними документами автори радять брати оригінали, а не копії - це не тільки додасть достовірності матеріалу, але становить важливу складову роботи і настрою самих авторів.

 • Навіть при невеликій кількості матеріалів не можна впадати у відчай - завжди можна знайти вихід. Реконструкція - прийом, до якого Сергій вдається дуже рідко. Але він скористався ним саме в разі, коли був надзвичайно малий обсяг документальних матеріалів («Справа Плевицької»).

 • У роботі з VIPами важливо дістатися до потрібної людини. Сергій та Вікторія записували інтерв'ю для серіалу «Україна. Точка відліку» Збігнєва Бзежинського, Джеймса Бейкера та ін. При роботі з офіційними особами важливо знати основи ділового листування, поважати конфіденційність і не покладатися на інших.

 • Герої не повинні бачити «кухню» зйомок. До приїзду героя на місце зйомки у вас все має бути готове - світло і камери розставлені, дим (якщо потрібний) вже висить, звук перевірений. Підготовчі роботи та метушня можуть збити героя з пантелику і налякати.

 • У роботі над проектом «Україна. Точка відліку» для кожного героя було підготовлено відео для перегляду - архівна хроніка за його темою. Відео показували перед записом синхрону.

 • У роботі з героями фільму, особливо з людьми досить «закритими», можна використовувати прийом, знімаючи їх за якою-небудь справою. Герой в дії менш «затиснутий», може більше розповісти, ніж просто сидячи перед камерою. При цьому він легше сприймається аудиторією.

 • Хто такий автор неігрового кіно, яка його позиція. Ерік Барноу у своїй книзі «A History Of The Non-Fiction Film» допускає такі варіанти: дослідник, репортер, художник, адвокат, обвинувач, віщун, поет, хронікер, ініціатор, промоутер. Всі ці форми не трапляються в чистому вигляді, але перетікають і збагачують одна одну.

 • Етичні питання завжди сполучені з роботою в неігровому кіно. Дистанція, на яку режисер дозволяє собі наблизитися до людини, залежить від його особистої установки, а також інтуїції. Для Сергія Буковського це принцип: «Головне - не нашкодити людині. Чи не принизити її людську гідність ». Занадто відверті речі іноді краще залишити за кадром. Завжди можна знайти спосіб розкрити у фільмі персонаж, не показуючи його сліз на екрані.

 • Для гарного інтерв'ю потрібно вміти слухати і добре до нього готуватися. Важливо бути уважним до героя, не ставити прямих запитань відразу - тільки так людина зможе вам довіряти.

 • Задум в неігровому кіно - завжди тільки канва, результат може значно відрізнятися. Важливо розуміти, що життя багатше вашого задуму - потрібно іноді відпускати ідею і приймати обставини.

 • В епоху продюсерського кіно авторам і продюсерам бажано якомога детальніше «домовлятися на березі», до запуску проекту. Конфлікти під час знімального процесу, в основному, дуже непродуктивні.

 • На думку Сергія Буковського авторів вчить не успіх, а невдачі. Оскільки саме невдачі змушують думати над питанням «Чому?».

 • Напевно, табуйованих тем, форм або персонажів бути не може. Важливе питання, чи цікавий вам, як автору той чи інший персонаж.

 • Довести в кіно, що життя нічого не варте - легко, а те, що життя все-таки чогось варте - дуже складно. Це завдання мистецтва.

Наступний майстер-клас відбудеться 5 лютого і буде присвячений роботі художників костюмів. Слідкуйте за новинами на нашому сайті і сторінці фейсбук.

Інформаційні партнери:

CINEMOTION – галузевої інформаційний партнер
Аристократы – головний радіо партнер
Platfor.ma - головний інтернет партнер
МедиаБизнес  -  інформаційний партнер
FILM RENTAL – технічний партнер