ru uk

20 листопада відбувся майстер-клас з бюджетування візуальних ефектів

Вчора в рамках Skill Bill Pro з Єгором Борщевським ми дійшли наступних висновків:

- Бюджетування - це творчий процес.

- Бюджет кожного проекту унікальний, оскільки мета в кіно - завжди унікальний результат.

- Єгор ділить проекти на два типи: комерційні (їх компоненти: витрати, дивіденди і прибуток) і некомерційні (компоненти: витрати і дивіденди).

- Основні складові для досягнення Цілі проекту - Гроші, Час, Ресурси. Чим масштабніші Цілі, тим масштабнішими мають бути і складові.

- Єгор Борщевський закликає не розглядати розробку візуальних ефектів, як пост-продакшн. Дзвінок в VFX студію продюсер повинен зробити на етапі розбору сценарію, як тільки виникає думка про те, що в майбутньому фільмі будуть присутні комп'ютерна графіка і візуальні ефекти.

- Важливо запросити VFX продюсера на ранньому етапі, оскільки у кінопродюсера може просто не вистачити експертизи для правильної оцінки технічних можливостей рішень засобами комп'ютерної графіки. VFX продюсер зможе рекомендувати оптимальні варіанти для вирішення цілей фільму: цифрові локації, вид анімованого персонажа (дешевше шкірястого, ніж волохатого) та ін. Найважливіші творчі рішення приймаються на етапі предпродакшну: яким буде фільм і якими в ньому будуть візуальні ефекти.

- VFX продюсер повинен бути вольовим, але гнучким. З двох сторін на нього тисне бюджет і творча команда, а він «тримає стіни».

- VFX продюсер працює в щільній зв'язці з VFX супервайзером - разом вони формують бюджет. Якщо хочете стати VFX продюсером - шукайте собі хорошого напарника VFX супервайзера.

- На етапі розбору сценарію складається приблизний бюджет на візуальні ефекти і комп'ютерну графіку, його похибка може становити +/- 40%. Після розкадровки або створення Аніматика бюджет можна скласти більш точно, але все ж він залишається досить приблизними : +/- 30%. Створення превіза дозволяє оцінити кількість шотів, крупність, детальність опрацювання - після цього бюджет можна скласти з точністю до 10%. З точністю до 3% Ви зможете зрозуміти бюджет тільки після фінального монтажу матеріалу.

- VFX продюсер працює з продюсером фільму, ця комунікація дуже важлива для результату. Продюсер повинен бути чесний з собою (завжди можна зробити краще, але потрібно розуміти, чим ти жертвуєш для результату), враховувати творчі ризики (буває, як при створенні трейлера WarThunder, що заздалегідь продумана сцена в результаті виявляється недостатньо опрацьованною і не відповідає загальній ідеї, відповідно - вимагає доопрацювання і додаткових витрат), контролюйте хід проекту (artists можуть доводити свій шматок роботи до досконалості протягом багатьох години - продюсер повинен вчасно зупинити, оцінивши достатній рівень якості для проекту і залишитися в рамках бюджету).

- Фактичний бюджет на комп'ютерну графіку завжди більше планового. Основні причини збільшення бюджету в ході виробництва - неоднозначне трактування домовленостей і завдань, економія на препродакшені, творчі експерименти на етапі виробництва.

- Інструменти бюджетування Cerebro, Excel, Jungle Software, Gorilla. Postmodern так само використовує свій інструмент - плагін до Cerebro, який називається Billing. Інструмент дозволяє бачити динамічну картину фактичного використання бюджету в реальному часі і своєчасно реагувати.

- Часто складається два види кошторису (облік робіт йде в кількості годин кожного з фахівців студії) - зведений кошторис трудовитрат (список фахівців і кількість годин їх зайнятості на проекті - зазвичай рідко зрозуміла продюсерам) і пошотова експлікація - де сума і загальна кількість годин відображає кількість робіт над кожним позначеним кадром.

- Створення Аніматика може коштувати від 500 до 2500 доларів за хвилину, залежно від проекту. Аніматика, особливо до складних сцен (як стрибок автомобіля над річкою з розвідним мостом) дозволить точно спланувати зйомку на майданчику, таким чином, заощадивши дорогоцінний час знімального дня.

- Візуальні ефекти в Україні сьогодні вже цілком можуть скласти гідну конкуренцію західним телевізійним проектам, але про прокатному кіно поки говорити рано. В українських студіях VFX поки недостатня кількість фахівців, щоб виконувати роботу в терміни, аналогічні Голівудським.

- Для підвищення рівня підготовки фахівців з візуальним спецефектів існують он-лайн школи, які при певному рівні посидючості і зацікавленості людини, дають непоганий результат. Справжні школи CG і VFX поку існують тільки закордоном і, як правило, досить дорогі.

В ході сесії питань і відповідей було також поставлено питання про контроль за часом на виконання кожного завдання окремим співробітником. Це питання багато в чому регулюється завдяки програмному забезпеченню, яке використовує компанія. Детальніше про софт-рішеннях для планування кінопроцесу в цілому, ми поговоримо на наступному майстер-класі Skill Bill вже у вівторок, 25 листопада.

З повною програмою майстер-класів Skill Bill можна ознайомитися тут.