Майстер-клас Вікторії Ярмощук, присвячений форматам: короткі тези

4 грудня на майстер-класі, присвяченому форматам телевізійних шоу і серіалів, Вікторія Ярмощук розповіла про світові тенденції, кухню індустрії і захист форматів. Слухачі також побачили багато відео. Ділимося з вами фотографіями майстер-класу і короткими висновками:

• Формат - це не ідея (вони можуть бути на поверхні), а чітко сформульований (в біблії формату) спосіб її реалізації.
  • Формати ділять на ігрові (з прописаним сценарієм - scripted formats): серіали, ТВ-фільми, теленовели, ситкоми, ін .; і неігрові (non-scripted formats): телешоу будь-якого жанру, реаліті, документалістика.
  • Важливо стежити за світовими тенденціями (через спеціальні ринки і скрінінги форматів) - вони відображають попит аудиторії.
  • Біблія формату повинна містити максимально докладний опис реалізації формату - від ідеї до формування кастингу, описи графіки, декорацій, схем освітлення, ключових складових стилю формату та ін.
  • Форматчик (правовласник, виробник або дистриб'ютор) завжди зацікавлений у найкращій адаптації формату. Для дотримання біблії на територію адаптації часто висилається flying-producer для допомоги в запуску і контролю.
  • Перший формат був проданий в 1950 році з США до Великобританії, але бурхливий розвиток індустрії припав на 1990-2000 роки. Зараз з кожним роком індустрія телевізійних формат зростає і розширюється. При цьому існує тенденція до появи форматів не тільки з США, Англії та Голландії, як це було на початку, але і з невеликих країн по всьому світу. Загальний обсяг форматного ринку сьогодні складає приблизно 19 млрд. доларів США.
  • Серед неігрових форматів сьогодні в тренді: ІГРОВІ ШОУ (пов'язані з різноманітними опитуваннями, залученням у гру глядацької аудиторії  - наприклад, The People's Choice, Armoza Formats), ТАЛАНТ-ШОУ (Stand Up for Your Country, Televisa, де в співі змагаються дуети батьків та дітей. Відмінною особливістю програми є те, що судді не критикують, а скоріше заохочують учасників, що також є певною тенденцією. При чому талант шоу бувають дуже різними - від пошуку кращого стриптизера до кращої рукодільниці - Strip Search, Nordic World або Sewing Bee), експериментальні ДЕЙТИНГ ШОУ, РЕАЛІТІ шоу (за участю знаменитостей, максимально виведених з їх зони комфорту), а також шоу з учасниками поважного віку, соціальні експерименти, інтерактивна кулінарія, шоу за участю «відчайдушних домогосподарок». Взагалі ж на ринку існує безліч форматів, багато з яких можуть викликати подив, але знаходять свого споживача. Наприклад, «Людина проти Мухи» (вбити муху певним чином за обмежену кількість часу).
  • Топ-5 країн виробників форматів серіалів у 2010-2014 рр .: Великобританія (продано 22 формати), Ізраїль (продано13 форматів), Австралія (продано 9 форматів), Іспанія (продано 9 форматів), Німеччина (продано 8 форматів). Топ-5 країн покупців форматів серіалів в 2010-2014 рр .: США (32 адаптації),  Колумбія (8 адаптацій), Мексика (7 адаптацій), Франція (6 адаптацій).
  • Важливим, а часом обов'язковим компонентом всіх сучасних неігрових форматів є інтерактивність і мульти-платформенність. Глядач хоче брати участь і впливати на хід шоу якомога інтенсивніше.
  • У 2013-2014 році спостерігається бум серіальних адаптацій, де формати родом з Європи - «Міст» (The Bridge), «Червоні Браслети» (Polseres vermelles), In Treatment, Homeland, ін.
  • В Україні теж є унікальні формати, що почали підкорювати весь світ. Для того, щоб просувати українські формати на світовому ринку був створений проект UA Formats.
  • Досі не існує законодавчого визначення «форматного права», але це не привід впадати у відчай.
    Захистом форматів займаються 3 міжнародні організації:
    - Format Recognition and Protection Association (FRAPA) www.frapa.org
    - International Format Lawyers Association (IFLA) www.ifla.tv
    - The Format People www.theformatpeople.com
  • Повторне використання ідеї = натхнення. Повторне використання форми вираження ідеї = плагіат.
  • Останнім часом на світовому ринку неігрових форматів в основному з'являються переробки старих шоу. Технології ростуть, а креатив не встигає. Ринок чекає нових ідей!

Дякуємо всім за участь. З повною програмою майстер-класів Skill Bill можна ознайомитися тут