ru uk

Короткі тези майстер-класу Оксани Байрак

24 квітня 2015р. пройшов майстер-клас Оксани Байрак «Секрет високих рейтингів телефільмів». На жаль, через проблеми з документами, Оксана не змогла приїхати особисто. Майстер-клас проходив в режимі Skype-конференції, але це не завадило Оксані поділитися секретами свого унікального режисерського підходу, завдяки якому кожен фільм Оксани збирає біля екранів мільйони телеглядачів.

Традиційно ми підготували короткі тези цього майстер-класу:

- Оксана вибрала свою професію ще у 5 років. Після прем'єри одного з фільмів, Оксана вийшла з кінотеатру і сказала батькам, що «хоче керувати цими чоловіками й жінками». У 17 років батько не відпустив Оксану вчитися на режисера у ВДІК, незважаючи на успішне проходження трьох турів. Тоді Оксана вибрала для вивчення професію педагога-логопеда, а вступ на режисера в інститут ім. Карпенка-Карого відклала на кілька років.

- Перший свій успішний фільм Оксана зняла ще будучи студенткою. Разом з чоловіком, оператором Олександром Копєйкіним, вона знайшла фінансування і зняла фільм за сценарієм Валентина Азернікова «Круїз, або розвідна подорож». Найголовнішою похвалою за цей фільм Оксана вважає рецензію Юрія Іллєнка: «У дівчини абсолютне почуття жанру». Про фільм також вийшла велика стаття в журналі «Радянський екран».

- Зазвичай задум цілого фільму у Оксани народжується з випадково почутої фрази. Далі Оксана йде на бігове тренування, під час якого вона придумує сюжетні лінії, окремі сцени, продумує характер героїв. Біг допомагає думати в швидкому темпі.

- Таким же чином з'явився сценарій 16-серійного фільму «Пізнє каяття». На одній із зустрічей з Оксаною познайомилася Олена Рог і запропонувала прочитати збірку її оповідань «Цибулеве щастя». На основі короткого оповідання «Пізнє зізнання» і народився сценарій, доповнений Оксаною новими поворотами в житті головних героїв і безліччю паралельних сюжетних ліній.

- Фільм «Пізнє каяття» вийшов в ефірі Першого каналу (Росія). Спочатку фільм був затверджений на рівні сценарію, але остаточна угода купівлі-продажу відбулася на підставі короткого трейлера, зробленого з робочого матеріалу.

- Оксана приділяє багато уваги музиці. Разом з композитором Валерієм Тишлером іноді вирішують сцени виключно музикою замість діалогів.

- Оксана завжди разом з акторами все програє. Під час запису дубля Оксана може давати додаткові коментарі акторам, щоб направляти їх і зберегти емоції в кадрі. Оксана впевнена, що найбільш вдалими часто бувають перші дублі, так як «емоції високих «до» складно повторювати в третьому або четвертому дублі». Вона також багато уваги приділяє роботі з акторами на озвучуванні в студії. Саме в озвучуванні можна додати якісь нюанси, які прийшли в голову режисерові під час монтажу і абсолютно по-іншому піднести сцену, розкрити героїв по-іншому.

- Оксана не проводить кастингів. Найчастіше вона сама знає, кого б хотіла бачити в ролі персонажа. Якщо ж потрібно знайти невідомого Оксані актора - для підбору типажу достатньо тільки фотографій, а потім просто зустрічі і розмови з актором, щоб зрозуміти, чи підходить він на роль. Режисер повинен відчувати актора. Актори на пробах можуть соромитися, перехвилюватися і не розкрити свій потенціал повністю.

- Оксана вважає себе абсолютно «акторським» режисером.

- Для Оксани існує три фільми в одному: зйомки, монтаж, озвучування.

- Режисер повинен вміти поставити завдання. Тільки в руках у вправного режисера актори починають блищати своїми барвами.

- Перед зйомками Оксана обов'язково зустрічається з актором, щоб обговорити сценарії і роль.

- На знімальному майданчику, в момент розведення мізансцени, Оксана орієнтується по акторській органіці: «правда це чи ні?». Але навіть після того, як все придумано, Оксана радиться з акторами, чи зручно їм так рухатися в цій конкретній сцені.

- Зйомка завжди починається із загального плану, щоб акторам було легше «увійти» в сцену. Але є актори, які відразу готові до великих планів, тому Оксана іноді просить операторів змінити світло відразу для великих планів, всупереч проведеній заздалегідь підготовці. Оксана Байрак дуже любить великі плани - на крупному плані «Не збрешеш».

- Часто Оксана знімає «генеральну репетицію» так, що актори не здогадуються, що йде запис. Це дозволяє акторам відчувати себе більш розкуто.

- Оксана завжди просить операторів не вимикати камеру відразу після команди «Стоп!» - Актори можуть продовжувати «жити» в ролі і дуже важливо не упустити ці моменти. Окремі руху згодом часто бере в монтаж.

- На знімальному майданчику для Оксани вкрай важливе відчуття любові. Якщо немає любові на майданчику, кіно не виходить.

- Оксана в основному працює з двома операторами: Віталієм Запорожченко та Олексієм Цвелодубом. Обидва ці оператора «чують» Оксану. З ними вона може добитися такої картинки, як їй хочеться.

- Оксана дуже любить акторів, тому для неї важливо, щоб актори виглядали не тільки природно, але й дуже красиво в кадрі.

- Оксана свої фільми знімає в рекордно короткі терміни, завдяки своєму психотипу. Якщо зйомки затягуються, Оксані стає нудно, тому також швидко і чітко, як вона каже, вона знімає власне кіно. Для того, щоб втілювати свої задуми, Оксана зібрала свою команду під дахом «Студії Байрак».

- Підготовчий період у фільмах Оксани проходить максимально швидко, від двох тижнів.

- Оксана категорично проти поділу на цехи: всі - одна команда, яка працює над створенням фільму, що передбачає взаємодопомогу і взаємозамінність окремих фахівців. Це також є однією зі складових роботи в короткі терміни.

- Режисер повинен чітко розуміти, яку картинку він бачить, щоб поставити чітке завдання всій знімальній групи.

- Початківцям режисерам Оксана радить: «Якщо ви внутрішньо впевнені, що ви - режисер, не слухайте нікого і робіть свою справу. Посміхайтеся і нікого не слухайте. Кожен розумний режисер повинен розуміти, що він може принести в цей світ щось нове, «взяти акорд» по-своєму».

З повним розкладом майстер-класів можна ознайомитися тут http://faculty.film.ua/ru/skillbill/plan Слідкуйте за новинами на нашому сайті і сторінці фейсбук.

Інформаційні партнери:

CINEMOTION – галузевий інформаційний партнер
Platfor.ma - головний інтернет партнер
МедиаБизнес  -  інформаційний партнер
FILM RENTAL – технічний партнер