Відбувся майстер-клас Джеральда Сеноффа на тему: «Глобальні зміни в ТВ-індустрії. Потреби глядача. Аналіз успішних американських серіалів»

24 грудня 2014 відбувся майстер-клас Джеральда Сеноффа на тему: «Глобальні зміни в ТВ-індустрії. Потреби глядача. Аналіз успішних американських серіалів».

У ході майстер-класу ми згадали багато серіали, включаючи «Правильна дружина» (The Good Wife), «Гра престолів» (Game of Thrones), «Чорний список» (The Blacklist), «Батьківщина» (Homeland), «Абатство Даунтон» (Downton Abbey), «Таксі»,« Нюхач» та інші.

Джеральд Сенофф дав багато інформації, ми даємо тільки деякі тези.

Поради сценаристам:

• Згадайте Дайнуса Поулінга, лауреата Нобелівської премії, який сказав, що на шляху до хороших ідей вам знадобиться величезна кількість жахливих ідей. Тому Джеррі рекомендує всім не зупинятися і багато писати.
  • Він також рекомендує писати не для продажу. Це даcть вам можливість відточити майстерність, стане прекрасним зразком ваших письменницьких можливостей і наблизить до успіху. Навіть якщо у вас не куплять цю роботу, вона стане хорошим зразком вашої майстерності. А письменницький навик, який ви набудете, дозволить продовжити вашу кар'єру.
  • Кожна викинута в кошик ідея повинна бути не приводом для фрустрації, а кроком до наближення до по-справжньому гарної ідеї. Хороша ваша ідея чи погана - зрозуміти дуже просто. Це як з закоханістю - ви знаєте це відразу і напевно, вам не потрібно перепитувати у когось, чи правда ви закохані?
  • Написання сцени, до якої ви добре готові, спробуйте відкласти на наступний ранок вашого робочого дня. З неї краще і почати письменницький день. Це дасть вам творчий підйом і зробить роботу більш результативною.

Про творчу кризу і письменницький ступор. Це може статися з кожним, але є способи це подолати. Джеррі ніколи не сідає за комп'ютер, якщо не знає, що буде писати. Немає нічого гіршого, аніж сидіти в кріслі перед порожнім екраном. Навіть якщо на вас тиснуть дедлайни, сідайте за комп'ютер тільки тоді, коли вже маєте ідею. Якщо ви в ступорі - спробуйте поміркувати про що завгодно інше, крім основного завдання. Це допоможе вам розгойдати творче мислення, вийти з творчої кризи.

Про зміни в ТВ індустрії. Після того, як глядач охолов до серіалів, в яких абсолютно хороший герой перемагає абсолютно поганого (злочинець спійманий і покараний, добро перемогло зло, закохані одружилися, а хворі одужали), американський сценарист і продюсер Девід І. Келлі (David E. Kelly) поміняв правила в 90-х. Основними компонентами його успішних серіалів стали непередбачуваний кінець і збільшення кількості основних героїв і сюжетних ліній, а завданням всіх сценаристів стало не просто розважити або відволікти глядача від буденного життя, а й викликати в нього якомога більше різноманітних емоцій. Зараз сценарист відповідає вже не за один епізод і історію в ньому, а за весь серіал або, як мінімум, сезон - це основна відмінність сучасних серіалів.

Ключові відмінності успішних серіалів:

• складні, об'ємні персонажі зі своїми слабкостями і здібностями, своїми демонами і секретами, протиріччями і конфліктами - як внутрішніми, так і зовнішніми;
  • персонажі прописані не тільки докладно, але й вірогідно - ми їм віримо і їх розуміємо;
  • арки героїв, їх сюжетні лінії, а також всі взаємини персонажів прописані і продумані на весь сезон.

Слід враховувати, що глядач вже звик дивитися не один новий епізод на тиждень, а відразу багато серій - так званий «запійний перегляд», коли сезон серіалу проглядається за один-три підходи.

Персонажі. Можемо відзначити, що топ-серіали останнього часу відрізняє те, що головні герої на перший погляд часто досить неприємні люди. Їх моральні устої і їх вибір дуже часто виглядає  сумнівним і суперечливим. Головне - щоб персонаж був правдоподібним. Також особливої майстерності добилися американські автори в прописуванні арки зміни героя в ході серіалу - від хорошого до поганого, і навпаки. Особливо це можна простежити по серіалу «У всі тяжкі», де протагоніст перетворюється в антагоніста.

Що стосується кількості основних персонажів, глядач готовий приймати і не заплутатися в досить великій кількості персонажів і ліній, однак у «Грі Престолів», на думку Джері, ця кількість доведена вже майже до межі глядацьких можливостей сприйняття.

Адаптації серіалів. Адаптація успішних американських серіалів деколи може здатися досить простою справою. Але в реальності можуть виникнути багато труднощів, і адаптація сценарію зажадає чималих творчих здібностей та нестандартного мислення від сценариста. В першу чергу це стосується локальних культурних особливостей.

Відмінності між американськими і європейськими серіалами. Основна відмінність полягає в тому, що американський глядач звик до більшої кількості дій, інтенсивного сторітеллінгу, більшої щільності сцен, тоді як європейський глядач готовий слухати і вникати в діалоги, спостерігати за реакцією і звик до більш розміреного темпу в оповіданні. Сцена тривалістю в 2-3 сценарні сторінки неможлива для американського серіалу.

Наступний майстер-клас відбудеться 15 січня.